Z początkiem września weszły w życie przepisy tak zwanej uchwały antysmogowej. Na co należy zwrócić uwagę?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Szymon Spandowski

Z początkiem września weszły w życie przepisy tak zwanej uchwały antysmogowej. Na co należy zwrócić uwagę?

Szymon Spandowski

Sprzedawcy opału są zobowiązani do tego, aby swoim klientom wystawić po zakupie świadectwo jakości paliwa. Powinni o tym pamiętać.

1 września weszła w życie uchwała antysmogowa, którą Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwalił na ostatniej sesji przed wakacjami. Od niedzieli nie można już w naszym regionie m.in. spalać węgla brunatnego i paliw produkowanych z jego wykorzystaniem. Zakazane zostały również muły i flotokoncentraty, oraz miał węglowy, w którym udział węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej trzech milimetrów wynosi więcej niż 15 procent.

- Czyli, jeżeli dane paliwo stałe zostało wyprodukowane z miału węglowego o granulacji trzech milimetrów i tego miału jest powyżej 15 procent, to spalanie takiego paliwa jest zakazane - wyjaśniała nam tuż po uchwaleniu nowych przepisów Agnieszka Sosnowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w marszałkowskim Departamencie Środowiska.

Spalane mokre drewno powoduje nadmierną emisję rakotwórczego benzoalfapirenu. Na indeksie znalazła się więc także mokra biomasa, czyli taka, której wilgotność przekracza 20 procent. To oznacza, że zanim drewno trafi do pieca lub kominka, będzie musiało być suszone przez co najmniej dwa lata. Warto zwracać na to uwagę podczas zakupów opału, chociaż zakazy dotyczą oczywiście nie tylko użytkowników, ale również sprzedawców.

Obowiązujące od kilku dni przepisu dotyczą także miejsc spalania, czyli pieców i kotłów.

- Uchwała przewiduje harmonogram ich wymiany - tłumaczyła nam również Agnieszka Sosnowska. - Od 1 stycznia 2024 roku nie będzie można użytkować kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Informacja o tym, czy urządzenie spełnia wymagania jakiejś polskiej normy, powinna być w dokumentacji pieca.

W pierwszej kolejności do wymiany są zatem przede wszystkim kotły stare bądź własnej roboty, bo i takie również się trafiają.

Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.