Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Z Ziemi Limanowskiej do Legionów. Przykładowe sylwetki legionistów

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Tomasz Jacek Lis

Z Ziemi Limanowskiej do Legionów. Przykładowe sylwetki legionistów

Tomasz Jacek Lis

Decyzja o wstąpieniu do Legionów wpłynęła na dalszą drogę życia synów Ziemi Limanowskiej. Nie wszystkim legionistom z Limanowszczyzny dane było zdrowym lub żywym powrócić z frontu.

Niedawno w „Tygodniku Ziemia Limanowska” w pierwszej części artykułu przedstawiony został ogólny zarys genezy Legionów Polskich, a także zasygnalizowano uczestnictwo w ich szeregach wielu osób z terenu powiatu limanowskiego. Legiony Polskie nie były tylko zwykłymi oddziałami, ale elitą młodzieży galicyjskiej, którą łączyły wspólne cechy takie jak patriotyzm, zaangażowanie społeczne, a także chęć wypróbowania swoich umiejętności na polu walki. W istocie nieważne było pochodzenie, czy zamożność, ale postawa, jaką cechował się młody człowiek chcący wstąpić do armii dowodzonej przez komendanta Józefa Piłsudskiego.

Nic jednak nie przemawia do ludzkiej wyobraźni tak, jak żywy przykład, dlatego w drugiej części tego artykułu chciałbym przywołać kilka sylwetek Legionistów z terenów Limanowszczyzny. Chociaż często różnili się, czy to pod względem pochodzenia, czy to uzyskanego wykształcenia, a nawet poglądów politycznych, łączyło ich jedno - idea legionowa.

Idea ta spowodowała, że choć często liczyli ledwie po kilkanaście lat, decydowali się brać sprawy w swoje ręce i ochotniczo zapisywali się w szeregi oddziałów dowodzonych przez brygadiera Józefa Piłsudskiego.

Władysław Orkan

Z Ziemi Limanowskiej do Legionów. Przykładowe sylwetki legionistów
archiwum Urodzony w Porębie Władysław Orkan wstąpił do legionów w wieku 40 lat, służył jednak tylko kilka tygodni jako żołnierz

Większość czytelników zapewne czytała o Franciszku Ksawerym Smaciarzu, szerzej znanym, jako Władysław Orkan (1875 - 1930). Patron jednej z limanowskich szkół średnich i ulicy w mieście w czasie wybuchu wielkiej wojny był już osobą powszechnie znaną, zwłaszcza na Podhalu, gdzie pracował, jako redaktor „Tygodnika Podhalańskiego”.

W 1914 r. został włączony do Biura Prasowego Naczelnego Komitetu Narodowego. Jako członek elitarnego 4 Pułku Piechoty im. „Czwartaków”, spisał wspomnienia obejmujące 5 tygodni służby w Legionach Polskich w 1915 r.

Kilka lat temu zostały one wydane w formie książkowej.

Czytaj więcej, a dowiesz się więcej o Zygmucie Berlingu, Józefie Jońcu, Józefie Becku oraz o innych legionistach związanych z Ziemią Limanowską.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Jacek Lis

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.