Za 1,8 mln zł miasto Żory kupi karuzelę od spółki, aby ratować 140 miejsc pracy

Czytaj dalej
Fot. Arek Biernat
Arkadiusz Biernat

Za 1,8 mln zł miasto Żory kupi karuzelę od spółki, aby ratować 140 miejsc pracy

Arkadiusz Biernat

Rada Miasta zdecydowała o zakupie za 1,8 mln zł karuzeli Żorzanki od spółki Nowe Miasto. Powód? Ratowanie płynności finansowej i utrzymanie 140 miejsc pracy. Straty przez zamknięcie parku westernowego Twinpigs, parku wodnego Aquarion czy Muzeum Ognia są ogromne.

Kryzys gospodarczy wywołany przez koronawirusa uderza w spółkę Nowe Miasto, której 100 proc. udziałowcem jest miasto Żory. Straty są ogromne przez zamknięcie parku westernowego Twinpigs (także restauracja i hotel), parku wodnego Aquarion czy Muzeum Ognia.

2,5 mln zł strat spółki

Z dnia na dzień spółka praktycznie straciła przychody, a od wybuchu epidemii wygenerowano 2,5 mln zł kosztów. To kwestia utrzymania obiektów, podatków, opłat za usługi i towary oraz wypłat dla pracowników. Jej katastrofalna sytuacja stała się przedmiotem obrad ostatniej sesji Rady Miejskiej w Żorach.

- Spółka ma ogromne problemy w płynności. Najważniejsze jest to, że mimo trudnej sytuacji chcemy utrzymać zatrudnienie naszych pracowników. Spółka to nie tylko podmiot. W sezonie niskim to 140 pracowników i współpracowników, a w sezonie wysokim 350 osób - przyznał Arkadiusz Tomaszewski, prezes spółki Nowe Miasto.

Tłumaczył radnym, że trudna sytuacja spółki może się odbić nie tylko na pracownikach, ale także ich rodzinach. Według szacunków z przychodów spółki korzysta od 800 do 1000 mieszkańców Żor i okolic. Brak przychodów, to także brak wydatków. To z kolei odbije się na 100 podmiotach z regionu z którymi stale współpracuje Nowe Miasto.

Żory kupują karuzelę

Władze miasta postanowiły wesprzeć spółkę prawa handlowego poprzez zakup karuzeli Żorzanki za 1,8 mln zł. Prezydent Waldemar Socha przekonywał rajców, że bez tej kwoty Nowe Miasto może nie przetrwać. Większość radnych poparła ten pomysł. Nie zgadzała się z nimi Anna Gaszka. Zauważyła, że za tą kwotę można było wspomóc wielu drobnych przedsiębiorców również będących w ogromnych tarapatach.

1,8 mln zł to dużo, ale nie uchroni to całkowicie Nowego Miasta od problemów. Kwota pozwoli przetrwać jedynie do połowy maja. Co później? Nikt nie podejmuje się wróżenia. Wszyscy liczą, że uda się przynajmniej w części uruchomić niektóre obiekty.
Spółka rocznie obsługuje około 600 tys. osób notuje przychody w wysokości 15-20 mln zł. Dziś wiadomo, że w tym roku będzie bardzo trudno zrealizować ten scenariusz. Nie wiadomo, co będzie dalej. Każdy miesiąc postoju to gigantyczne straty.

Pierwsza wersja tarczy antykryzysowej praktycznie w zerowym stopniu pomogła spółce. Cały czas trwają analizy kolejnych zapisów wspomagających firmy i przedsiębiorców przygotowywanych przez rząd. Niewątpliwe sporą pomocą mogą być zapowiedziane ulgi ZUS.

W normalnych warunkach spółka Nowe Miasto potrafiło uzyskiwać przychody nawet na poziomie 200 tys. zł tygodniowo. Obecnie jest to 13-15 tys. zł. Aktualnie podejmowane są różne działania w celu uzyskania przychodu. Sprzedawane są m.in. bilety w promocyjnych cenach o długim terminie ważności. Tak, aby klienci mogli z nich skorzystać po zakończeniu stanu epidemii. Trwa też przemodelowanie pracy spółki.

Restauracja Texas oferuje zamówienia na wynos. Posiłki są również dowożone do klientów. W jej ofercie znajdują się też vouchery. Na bieżąco wykonywane są też prace mające na celu utrzymanie w gotowości wszystkich obiektów. Kiedy tylko będzie można spółka ruszy z działalnością na pełnych obrotach.

Karuzela Żorzanka

Od początku grudnia 2016 roku symbolem oraz ozdobą żorskiego Rynku jest karuzela „Żorzanka”. Dwupoziomowe urządzenie, które wyprodukowała renomowana francuska firma Concept 1900, wyposażone jest w 34 figury nawiązujące do powieści Juliusza Verne’a, pozwalające na jednoczesne wybranie się na przejażdżkę niemal 70 osobom. Już na pierwszy rzut oka uwagę zwraca 16 ręcznie malowanych ilustracji, zdobiących fasadę karuzeli, przedstawiających Żory niemal sprzed wieku.

Karuzela Żorzanka została zakupiona przez Nowe Miasto w 2016 roku. W grudniu pojawiła się na rynku. Kosztowała prawie 3 mln zł. Zakup sfinansowano z środków budżetu obywatelskiego dzielnicy Śródmieście i kredytu. Poręczenie w kwocie 2.474.752,00 zł w latach 2016-2026. zapewniła... Rada Miasta (kredyt + odsetki). Szacunkowo raty kredytu miały wynosić 20 tys. zł. Spłatę kredytu zapewniała opłata 2 zł za skorzystanie z atrakcji.

- Kredyt na zakup karuzeli Żorzanki został w całości spłacony w dniu 31.10.2017 roku. Tym samym zwolnione zostało poręczenie Gminy Miejskiej Żory - informuje Anna Ujma z Urzędu Miasta w Żorach.

Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.