Za amerykańskim mundurem nasze gminy ciągną sznurem...

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Dariusz Brożek

Za amerykańskim mundurem nasze gminy ciągną sznurem...

Dariusz Brożek

O utworzeniu w Skwierzynie magazynów ciężkiego sprzętu wojskowego piszemy w „GL” od ponad roku. Zapowiadał to poprzedni rząd, ale konkretne decyzje zapadły podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Ustalono, że do Polski trafi tzw. batalionowa grupa bojowa. Przed kilkoma dniami ministerstwo obrony wydało komunikat, w którym zapowiedziano, że amerykańscy żołnierze pojawią się w styczniu przyszłego roku.

„Szczegóły przerzutu i pobytu sił Stanów Zjednoczonych w Polsce są uzgadniane od dłuższego czasu. Wszystko jest na dobrej drodze ku realizacji. Trwa proces koordynacji i przygotowań przerzutu wojsk amerykańskich do Polski. Jednocześnie trwają konsultacje odnośnie możliwości lokalizacji dodatkowych miejsc składowania sprzętu” – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo potwierdziło, że jedna z baz powstanie w Skwierzynie. Mieszkańcy niecierpliwie na to czekają. – Mam nadzieję, że Amerykanie będą współpracować z naszymi przedsiębiorcami. Ktoś przecież musi im dostarczać żywność czy wykonywać drobne prace budowlane – mówił Jarosław Ćwiertnia, którego spotkaliśmy we wtorek (8 listopada) przed skwierzyńskim ratuszem.

Nasz kolejny rozmówca przypomina ubiegłoroczny Rajd Dragonów, gdy Amerykanie zatrzymali się na noc w Skwierzynie i wykupili wszystkie pizze w jednym z miejscowych lokali.

Zobacz też: Rajd Dragonów 2016:

źródło: TVN24

Czytaj więcej w Mgazynie Gazety Lubuskiej z 12-13 listopada oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Przeczytaj też: Lubuskie rekordy. Z czego słynie nasz region?

Dariusz Brożek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.