Za chwilę eurowybory, a wiele partii wciąż śpi

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Grzegorz Skowron

Za chwilę eurowybory, a wiele partii wciąż śpi

Grzegorz Skowron

Już 17 komitetów zamierza wystawić kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tak naprawdę w walce liczyć się będą zaledwie cztery komitety.

Komitety chcące wystartować w eurowyborach muszą zgłosić się do Państwowej Komisji Wyborczej najpóźniej 8 kwietnia. Ile z nich rzeczywiście stanie w wyborcze szranki, będzie wiadomo 16 kwietnia o północy. Wtedy mija termin rejestracji list z kandydatami. A przy każdych wyborach część komitetów nie przechodzi już tego pierwszego testu, bo nie są w stanie zebrać wymaganej liczby podpisów poparcia.

Wąska lista faworytów

Dotychczasowe sondaże pokazują, że zdecydowana większość komitetów nie ma szans na wyborczy sukces.

Walka o zwycięstwo rozegra się pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Koalicją Europejską. Większość badań daje wygraną partii rządzącej, ale opozycja zbiera siły i w pojedynczych sondażach nawet wygrywa. Wynik jest więc trudny do przewidzenia.

Wiosna kontra Kukiz

Za nimi bój o udział w podziale mandatów stoczą najprawdopodobniej Wiosna Roberta Biedronia i Kukiz’15.

Pierwsze ugrupowanie początkowo w sondażach otrzymywała nawet 10 proc. zdobytych głosów, ale teraz tendencja wydaje się spadkowa. Drugi komitet oscyluje na granicy 5-procentowego progu wyborczego.

Wiośnie jest łatwiej, bo nadal stanowi nowość na polskiej scenie politycznej. Poza tym po lewej stronie ma konkurencję tylko w postaci Lewicy Razem, stworzonej m.in. przez partię Razem i Unię Pracy.

Tymczasem Kukiz’15 stracił już powiew świeżości, część jego działaczy przeszło do Konfederacji Korwin Liroy Braun Narodowcy, a do startu szykuje się jeszcze Polexit, partia założona przez byłego wiceprezydenta Krakowa Stanisława Żółtka i kilka małych ugrupowań prawicowych. Do tego - jak podaje Wirtualna Polska - Kukiz’15 ma problemy nie tylko z zebraniem podpisów poparcia, ale nawet ze stworzeniem list kandydatów. Na przykład o tej w naszym okręgu wiadomo jedynie tyle, że otworzy ją lekarz pediatra i psychiatra Paweł Kukiz-Szczuciński, niedawny kandydat tego ugrupowania na rzecznika praw dziecka. Reszta jest tajemnicą.

Koalicja narodowców również pokazuje tylko lidera listy w naszym okręgu - Konrada Berkowicza. Pozostałe nazwiska mają być ujawnione dopiero za jakiś czas.

Pozostało jeszcze 39% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grzegorz Skowron

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.