Andrzej Drobik

Za miesiąc wraca remont drogi, pociągi też nie będą jeździły

Remont drogi do Wisły wiąże się z dużymi korkami. Turyści nie będą już mogli wybrać kolei Fot. FOT. Andrzej Drobik Remont drogi do Wisły wiąże się z dużymi korkami. Turyści nie będą już mogli wybrać kolei
Andrzej Drobik

Po zimowej przerwie na drogę do Wisły znowu wjadą maszyny budowlane. Co ważne, remont drogi zbiegnie się w czasie z przebudową linii kolejowej, więc w korkach do Wisły prawdopodobnie utkną też autobusy komunikacji zastępczej kolei.

Przed nami kolejny sezon utrudnień na drodze wojewódzkiej 941 z Ustronia do Wisły. Mam nadzieję, że to będzie sezon, który pozwoli nam w miarę spokojnie przeżyć. W zeszłym roku, mimo że wiele osób wieściło upadek naszej miejscowości, daliśmy sobie radę – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Burmistrz przyznaje, że prace nie były wykonywane w komfortowych warunkach a problemów było sporo. Do największych dochodziło w pierwszych miesiącach remontu – latem, kiedy wprowadzono kierowanie ruchem, choć korki były duże, do Wisły dało się dojechać.

– Ten rok pod względem budowlanym będzie dużo trudniejszy niż poprzedni, bo zakres robót, który ZDW planuje w tym roku z wykonawcą, jest szerszy – tłumaczy Bujok.

Inwestycja ma ruszyć nie wcześniej niż 15 marca, w tej chwili są procedowane decyzje organizacji ruchu. Według umowy, planowane rozpoczęcie robót to 1 kwietnia, ale możliwe, że wykonawca wejdzie na plac budowy wcześniej.

W tym roku drogowcy muszą sobie poradzić z trudnymi odcinkami drogi do Wisły, włącznie z przebudową drugiego mostu na Wiśle. Jeden obiekt mostowy – w Wiśle Obłaźcu – jest już na ukończeniu, drugi będzie przebudowany w tym roku, mowa o moście nad rzeką Wisłą na wysokości dawnego dworca PKS.

– Mosty były w tak fatalnym stanie, że za chwilę groziłoby ograniczenie tonażu, a to doprowadziłoby do paraliżu gospodarczego nie tylko Wisły, ale też innych miejscowości – mówi Bujok.

Kolejny etap drogi do Wisły będzie problematyczny tym bardziej, że także w marcu rusza długo wyczekiwany remont linii kolejowych od Chybia do Wisły Głębce.

Turyści, którzy do tej pory mieli zatem do wyboru bezstresowy dojazd w Beskidy koleją, będą skazani na komunikację zastępczą. Autobusy, które będą kursowały z Chybia i Bielska-Białej, prawdopodobnie także utkną w korkach. Ten stan ma potrwać przez dwa najbliższe lata, choć jak zapowiada burmistrz Wisły, także w czasie następnej zimy na drodze zostanie przywrócony ruch obustronny. Przerwa w remoncie została także zagwarantowana na czas trwania Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.