Za pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie zapłaci IPN, ale...

Czytaj dalej
Lota

Za pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie zapłaci IPN, ale...

Lota

Za pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie zapłaci IPN. - Naszym marzeniem jest, aby został odsłonięty 17 sierpnia przyszłego roku, w 80. rocznicę śmierci Korfantego - mówił prezes Instytutu Jarosław Szarek.

Deklaracja Instytutu Pamięci Narodowej w zasadzie ucina dyskusje i spekulacje dotyczące tego, kto powinien sfinansować budowę pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie.

- Instytut, jako instytucja ustawowo powołana do upamiętniania historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci w dziejach walk i męczeństwa Narodu Polskiego, pokryje koszty budowy pomnika - taki komunikat przedstawiciele IPN przesłali mediom w miniony piątek.

Wczoraj o szczegółach inwestycji, w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, opowiadali Jarosław Szarek, prezes Instytutu, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, oraz Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN. Wieczorek przypomniał, że zabiegi związane z upamiętnieniem Korfantego w Warszawie trwały od dawna. - Ale nie o to chodzi, abyśmy sobie godność, szacunek i pamięć dla tego wybitnego Polaka kupili, tylko żeby ta godność i pamięć była uszanowana i uhonorowana przez ludzi właśnie ze stolicy państwa - oceniał. I potwierdzał, że zobowiązanie w sprawie sfinansowania pomnika podjęli prezes Rady Ministrów i prezes IPN.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Lota

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.