Za Tomkiem stoją mur(al)em. Trwa zbiórka pieniędzy na malowidło

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski /Polska Press
Marta Mikołajska

Za Tomkiem stoją mur(al)em. Trwa zbiórka pieniędzy na malowidło

Marta Mikołajska

Malowidło z wizerunkiem byłego mistrza świata powstanie jesienią na jednej z kamienic przy ulicy Nakielskiej. Trwa zbiórka pieniędzy

Już niebawem w Bydgoszczy swoją ścianę będzie miał Tomasz Gollob. Mural na cześć sportowca jest pomysłem Marcina Stawluka - nauczyciela, przedsiębiorcy, sportowca oraz kierownika żużlowej drużyny.

Niebiesko-złoty

- Mural ma być symbolem i wyrazem wsparcia oraz solidarności z jednym z najwybitniejszych sportowców Bydgoszczy i Polski - czytamy na oficjalnym serwisie Bydgoszczy. Mural umiejscowiony zostanie w dzielnicy, w której przez lata mieszkał były mistrz świata - na Miedzyniu przy ulicy Nakielskiej.

Wykonanie malowidła zaplanowano na jesień (wrzesień/październik). Twórcą projektu jest artysta streetartowy Bartek Bujanowski.

Grafika naścienna zajmie powierzchnię 75 metrów kwadratowych. Będzie miała około 15 metrów szerokości oraz około 5 metrów długości. Zostanie utrzymana kolorze niebieskim. To barwa, w której Tomasz Gollob startował najczęściej. Projekt zawiera także inne symbole mające budzić skojarzenie ze sportowcem, jak choćby złoty owal toru, który ma przypominać o triumfie Golloba podczas Grand Prix w 2010 r. i który niejednokrotnie prowadził polską reprezentację do zwycięstwa w drużynowych mistrzostwach świata. - Wejście w łuk symbolizuje także początek najważniejszego biegu w Tomka życiu - walkę o pełną sprawność - czytamy na stronie miasta. Na wykonanie muralu potrzebnych jest trzynaście tysięcy złotych. Zbiórka pieniędzy na jego powstanie prowadzona jest poprzez stronę: https://polakpotrafi.pl/projekt/mural-tomasza-golloba?utm_source=search. Nadwyżka ze zbiórki zostanie przeznaczona na fundację Polskiego Związku Motorowego.

Dodatkowo, 7 października w Bydgoszczy odbędzie się turniej „Asy dla Tomasza Golloba”. Udział w nim wezmą czołowi żużlowcy z całego świata.

24 Asy i książka

- Zaproszenie dostało w sumie dwudziestu czterech żużlowców. Spośród nich chcielibyśmy wybrać stawkę, która rywalizować będzie na torze Polonii. Właśnie dopinamy szczegóły - mówi Jerzy Kanclerz, menedżer bydgoskiego klubu, autor książki poświęconej Tomaszowi Gollobowi, będącej statystycznym podsumowaniem kariery sportowca. Oficjalną listę startową turnieju poznamy 15 lipca. - Liczymy nie tylko na zawodników, ale też na kibiców z zagranicy - dodaje Jerzy Kanclerz.

Podczas turnieju „Asy dla Tomasza Golloba” każdy kibic będzie miał możliwość zakupu książki poświęconej bydgoskiemu żużlowcowi. Całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany na rehabilitację byłego mistrza świata w żużlu, który w kwietniu ubiegłego roku uległ wypadkowi, w wyniku którego uszkodził kręgosłup i rdzeń kręgowy.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.