Katarzyna Domagała-Szymonek

Za tydzień wakacje. Dzieci już wiedzą, co będą robić

Za tydzień wakacje. Dzieci już wiedzą, co będą robić
Katarzyna Domagała-Szymonek

Blisko 80 proc. młodych ludzi podczas nadchodzących wakacji wyjedzie z domu. Na tydzień przed rozpoczęciem upragnionej laby wyniki ankiety internetowej podała firma Vulcan, która zapytała rodziców ponad 5 tys. uczniów (w tym ponad 700 z woj. śląskiego), gdzie ich pociechy spędzą wakacje.

Vulcan zadał rodzicom cztery pytania: gdzie ich pociecha spędzi wakacje, dlaczego nie wyjedzie, skoro zostanie w domu, to czy będzie brała udział w półkoloniach oraz z jakich form wypoczynku skorzysta młody człowiek podczas zbliżających się wakacji.

Mieszkanie za czytanie

Okazuje się, że różne wyjazdowe plany ma blisko 80 proc. z nich, z czego ponad 30 proc. wyjedzie na kolonie lub obozy. Na rynku turystycznym można usłyszeć opinie, że w tym roku branżę pobudził program "Rodzina 500 plus". Jednak Grzegorz Chmielewski, prezes śląskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki, podchodzi do tych informacji z rezerwą.

- Z pewnością część rodziców zdecydowała się wydać pieniądze z programu na ten cel, ale jest za wcześnie, abyśmy podawali o ile wzrosła sprzedaż wyjazdów w tym roku - komentuje Chmielewski. - Jednak proszę pamiętać, że wyjazdy zamawiane były dużo wcześniej niż ruszył program, a wielu rodziców nadal nie otrzymało pieniędzy. Przypuszczam, że dopiero za kilka miesięcy, kiedy rodzice bardziej odczują wsparcie, będziemy mogli mówić o większym zainteresowaniu taką ofertą, ale też dodatkowymi zajęciami dla młodych ludzi - dodaje.

Z ankiety Vulcan wynika, że 11 proc. rodzin nadal nie ma wakacyjnych planów. Ponad 7 proc. młodych ludzi dwa miesiące laby spędzi wyłącznie w domu, z kolei niecałe 3 proc. całe wakacje będzie miało zajęte podróżami.

Rodzice pytani o powód pozostawienia pociechy w domu, mówią wprost: brak pieniędzy. Wskazało go ponad 60 proc. ankietowanych. Ponad 17 proc. stwierdziło, że tak po prostu lubi. Blisko 12 proc. przyznało, że nie ma możliwości organizacyjnych.

Aleksandry Nowakowskiej, mamy dwóch dziewczynek wcale nie dziwi najczęściej udzielana odpowiedź. - Dopóki młodsza córka była malutka i na wakacje jeździła wyłącznie z nami na wczasy, na kolonie wysyłaliśmy tylko starszą. Nie ma co ukrywać, dla budżetu domowego i tak był to spory wydatek, ale od roku także młodsza córa, która już chodzi do podstawówki, domaga się kolonii - opowiada mieszkanka Katowic. - Kiedy podliczyliśmy ile kosztowałoby nas wykupienie wczasów i wyjazdów dla każdej z nich stwierdziliśmy z mężem, że będzie bardzo trudno dopiąć wakacyjny budżet - podsumowuje.

Okazuje się, że wiele rodzin decyduje się właśnie na zorganizowanie rodzinnych wakacji oraz osobne posłanie na wyjazd pociech. Na wczasach w Polsce będzie wypoczywać w tym roku 55 proc. ankietowanych, ponad 25 proc. wyjedzie całą rodziną na wakacje. Zaś na kolonie i obozy do Polski (w przypadku mieszkańców naszego regionu głównie nad Bałtyk) wyjedzie blisko 28 proc. dzieci i młodzieży. 5 proc. wypoczywać będzie w zagranicznych kurortach. Ponad połowa ankietowanych przyznała też, że część wakacji pociechy spędzą u rodziny. Ponad 11 proc. wskazało inne formy wypoczynku.

Katarzyna Domagała-Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.