Zabierz EKUZ na wakacje

Czytaj dalej
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Zabierz EKUZ na wakacje

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Rozpoczął się sezon wakacyjny, a wraz z nim wyjazdy. Jeśli planujesz urlop za granicą i jeszcze nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), złóż o nią wniosek. Dzięki EKUZ w razie nagłej choroby będziesz mógł skorzystać z leczenia.

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest unijnym dokumentem, który potwierdza Twoje prawo do świadczeń medycznych. EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii). W razie nagłej choroby lub wypadku EKUZ uprawnia Cię do skorzystania z pomocy lekarza lub hospitalizacji za granicą. Pomoc medyczną otrzymasz na identycznych prawach, jakie mają osoby ubezpieczone w danym kraju. Zakres finansowanych rodzajów pomocy lekarskiej może różnić się w poszczególnych państwach.

W ramach EKUZ masz prawo do leczenia:

EKUZ przysługuje każdej osobie, która jest ubezpieczona w Polsce, oraz niektórym osobom nieubezpieczonym.

Jak wyrobić EKUZ?

Wniosek o EKUZ możesz złożyć:

Jeśli złożysz wniosek w placówce NFZ, EKUZ otrzymasz od ręki.

Aby złożyć wniosek przez IKP:

Pamiętaj! Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne. Otrzymasz ją, jeśli obejmuje Cię ubezpieczenie zdrowotne w Polsce.

Jak długo EKUZ jest ważna?

Osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą EKUZ jest wydawana na 3 lata. Dzieci i młodzież, które są uprawnione do otrzymania EKUZ, otrzymają kartę ważną do dnia, w którym ukończą 18 lat. EKUZ dla emerytów, którzy ukończyli 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn), będzie ważna aż 20 lat.

Co kraj to obyczaj

EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne w Twoim stanie zdrowia do końca pobytu w danym kraju. Nie refunduje jednak leczenia planowanego.

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.

Zasady korzystania z EKUZ

Do wyjazdu przygotuj się z wyprzedzeniem

Przygotowując się do podróży pamiętaj w pierwszej kolejności o swoim bezpieczeństwie. Nie zostawiaj wyrobienia karty EKUZ na ostatnią chwilę – choć w oddziale NFZ otrzymasz ją od ręki, może się przydarzyć sytuacja, w której trzeba będzie dostarczyć dodatkowe dokumenty, dlatego warto zająć się tym przynajmniej na kilka dni przed wyjazdem. Pamiętaj również o wcześniejszym pobraniu aplikacji mojeIKP, która przyda Ci się nie tylko podczas majówkowych wojaży.

Masz pytania związane z wydawaniem EKUZ? Zadzwoń pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590.

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.