Zabrze chce postawić pomnik prof. Relidze. Przymiarki trwają od 5 lat [WIDEO, OŚ CZASU]

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe
Bartosz Pudełko

Zabrze chce postawić pomnik prof. Relidze. Przymiarki trwają od 5 lat [WIDEO, OŚ CZASU]

Bartosz Pudełko

W Zabrzu wreszcie stanąć ma pomnik prof. Zbigniewa Religi. Kilkanaście wstępnych koncepcji przygotował prof. Krzysztof Nitsch. Jedna z nich ma doczekać się realizacji w centrum miasta. To już kolejna próba upamiętnienia słynnego kardiochirurga w mieście, w którym dokonał medycznego przewrotu. Pierwszy konkurs nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.

16 prac., jeszcze wstępnych, co wszyscy podkreślają, ale już będących więcej niż tylko szkicami. Odlanych w brązie, pokrytych patyną. Wszystkie obracające się wokół jednego tematu, czyli postaci i dzieła prof. Zbigniewa Religi, ale ujmujące go w bardzo różny sposób. Od dosłownych przedstawień sylwetki czy popiersia profesora, po bardzo subtelną symbolikę odnoszącą się do jego wkładu w rozwój światowej medycyny oraz samego Zabrza. Modele te stanowią „Etiudę kompozycyjną pomnika profesora Zbigniewa Religi”. Autorem prac jest słynny rzeźbiarz, prof. Krzysztof Nitsch.

Pomnik Religi w Zabrzu. Wstępne koncepcje autorstwa prof. Nitscha

- Jestem zabrzaninem i dlatego podjąłem się takiego wyzwania. Szukałem sposobu pokazania profesora Religi w różnym kontekście. Zacząłem od prac portretowych, ale to jest bardzo mało. Szukałem rozwiązań, które pozwolą spojrzeć na temat w szerokim kontekście. Nie tylko zabrzańskim, ale wręcz europejskim. I dobrze, że takie spotkanie się odbyło. Dobrze, że rodzi się dyskusja. Mamy tu bowiem prace jeszcze nie ukończone, które mają być zalążkiem do stworzenia pomnika – mówi prof. Nitsch.

- To nie o sam pomnik chodzi. To coś więcej. Tymi pracami prowokujemy dyskusję, wymianę myśli, dialog dotyczący prof. Religi i jego wkładu w rozwój Zabrza – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Zaprezentowana etiuda ma mieć jednak znacznie również czysto materialne. Spośród przygotowanych koncepcji jedna najprawdopodobniej doczeka się realizacji. Powinna zostać wybrana jeszcze w tym roku.

- To dobry czas, bo przypada 25. rocznica powstania Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi. Najpierw jednak chcemy dać wszystkim możliwość obejrzenia prac, wyrobienia sobie zdania na ich temat. Dopiero później podejmiemy decyzję, kto i w jaki sposób wyłoni najlepszą koncepcję – mówi Katarzyna Dzióba, wiceprezydent Zabrza.

Głos doradczy będą mieli mieszkańcy. Miasto ogłosiło bowiem konkurs. Głos mieszkańców zostanie potraktowany jak konsultacje społeczne i wzięty pod uwagę przy ostatecznym wyborze. Biorąc udział w konkursie możecie również wygrać nagrody.

Regulamin konkursu:
1. W terminie 16 marca – 15 kwietnia każdy mieszkaniec Zabrza może wysłać na adres mailowy: [email protected] swoją propozycję dotyczącą wyboru jednej z rzeźb zaproponowanych przez profesora Nitsch na pomnik Zbigniewa Religi w Zabrzu.
2. W mailu proszę podać numer rzeźby lub jej tytuł oraz imię, nazwisko i numer telefonu osoby wysyłającej propozycję.
3. Zgłoszenia można wysyłać do 15 kwietnia do godziny 23:59.
4. Każdy mieszkaniec może wysłać tylko jedno zgłoszenie.
5. Spośród osób, które wyślą zgłoszenia zostanie rozlosowanych 10 nagród. Na zwycięzców czekają przygotowane książki oraz płyty z filmem „Bogowie”. Lista laureatów zostanie ogłoszona do 31 kwietnia na stronie internetowej www.um.zabrze.pl.

Wśród koncepcji prof. Nitscha znajdziemy zarówno przedstawienie sylwetki czy popiersia prof. Religi, jak i bardziej symboliczne i skomplikowane, przestrzenne rzeźby. Kilka prac przedstawia np. stół operacyjny, z którego w niebo miałby bić snop czerwonego światła. Są też prace odnoszące się do idei transplantologii jako podarowywania życia.

Przypomnijmy, idea uhonorowania prof. Religi pomnikiem w Zabrzu zrodziła się w 2010 roku. Wówczas ogłoszony został otwarty konkurs na wykonanie koncepcji. Wpłynęło 18 prac, ale żadna nie przekonała jury. Konkurs wydłużano. Bez skutku. Miasto odstąpiło więc po czasie od formuły konkursowej i na autora pomnika wybrano prof. Nitscha.

Pomnik miałby stanąć na skwerze przy ratuszu, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religi właśnie. Nie chodzi przy tym o miejsce, w którym już teraz stoi tzw. pomnik braterstwa broni, ale o inną działkę położoną w tym rejonie. Pamiętajmy jednak, że pomnik braterstwa decyzją rady zostanie usunięty i niewykluczone, że wówczas zmieni się również pierwotna lokalizacji pomnika prof. Religi.

Bartosz Pudełko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.