Arkadiusz Nauka, Bartek Wojsa

Zabrze i Ustroń będą testowały ministerialny monitoring smogu

Przedstawiciele Alarmów Smogowych pojawili się wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim, by złożyć petycję Fot. Bartek Wojsa Przedstawiciele Alarmów Smogowych pojawili się wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim, by złożyć petycję
Arkadiusz Nauka, Bartek Wojsa

Dwie gminy z województwa śląskiego wezmą udział w pilotażowym programie ZONE. To raczej testy i pomiary, a nie rzeczywista walka ze smogiem.

Opoczno, Zabrze, Nowy Targ, Karczew, Skała i Ustroń - to gminy, które wezmą udział w pilotażu pozwalającym przetestować działania ograniczające tzw. niską emisję. To właśnie zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, które ogrzewane są przez spalanie niskiej jakości paliw, są główną przyczyną występowania smogu w Polsce.

Podpisanie porozumień z gminami to kolejny etap realizacji projektu ZONE - Zintegrowany system wsparcia polityki i programów Ograniczenia Niskiej Emisji - który umożliwi zinwentaryzowanie źródeł ciepła. Dzięki programowi gminy będą mogły zaplanować działania zmierzające do poprawy jakości powietrza na ich terenie.

- Poprzez projekt ZONE chcemy dać samorządom narzędzie do monitorowania przyczyn powstawania smogu, żeby mogły wydawać swoje środki dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Pilotaż pozwoli sprawdzić system przed wprowadzeniem go na szerszą skalę - podkreśla Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Nauka, Bartek Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.