Łukasz Olszewski

Zabrze: Nowe życie starej wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego. Będzie tutaj punkt widokowy

Zabrze: Nowe życie starej wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego. Będzie tutaj punkt widokowy Fot. Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski

Wieża ciśnień przy ulicy Zamoyskiego w Zabrzu przechodzi metamorfozę. Największą atrakcją obiektu po przebudowie będzie punkt widokowy, który znajdzie się na szczycie wieży.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu rewitalizuje jedną z najciekawszych architektonicznie wież ciśnień w regionie. W jej murach znajdzie się wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów, odwiedzających Zabrze. Na terenach wokół nowego punktu widokowego powstanie park.

- Wewnątrz nowej wieży znajdzie się wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. - Na szczycie wieży znajdować się będzie punkt widokowy. To świetne miejsce na taras widokowy, z którego podczas dobrych warunków widać nawet Beskidy - dodaje szef zabrzańskiej placówki.

Władze Muzeum Górnictwa Węglowego mają wielkie plany co do wieży ciśnień. Ma się w niej znaleźć m.in. wystawa poświęcona węglowi. Będzie ona obrazować nie tylko historię tego surowca, ale również jego przyszłość.

- Chcemy przybliżyć zwiedzającym węgiel jako pierwiastek, jaka jest jego historia, jak krąży on w przyrodzie oraz jaka jest jego przyszłość, szczególnie tutaj na Śląsku - dodaje.

Prace renowacyjne idą pełną parą. Obecnie odnawiana jest elewacja wieży, jak również prowadzone są prace w jej wnętrzu. Do budynku wieży dobudowana została klatka schodowo-windowa, która była jednym z wymogów odrestaurowania obiektu.

- Prace rewitalizacyjne są na zaawansowanym poziomie. Obecnie kopuła dachu jest odkryta, ponieważ znajdował się na niej eternit - tłumaczy Szewczyk. - We wnętrzu również trwają prace remontowe, a ponadto prace z zagospodarowaniem terenów wokół wieży -dodaje.

Według dyrektora Muzeum Górnictwa Węglowego, prace renowacyjne powinny zakończyć się w połowie przyszłego roku, natomiast wykończeniowe w ostatnich miesiącach 2020 roku. Wtedy obiekt zostanie oddany do użytku.

- Zakładamy, że w połowie przyszłego roku, na przełomie czerwca i lipca, prace rewitalizacyjne się zakończą - wylicza dyrektor MGW. - Wieża powinna zostać oddana do użytku pod koniec 2020 roku - zakończył.

Wieża powstała w 1909 roku i od wielu lat stała opustoszała w samym centrum miasta. Teraz ma być atrakcją turystyczną.

Łukasz Olszewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.