Łukasz Olszewski

Zabrze: Nowe życie starej wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego. Będzie tutaj punkt widokowy

Zabrze: Nowe życie starej wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego. Będzie tutaj punkt widokowy Fot. Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski

Wieża ciśnień przy ulicy Zamoyskiego w Zabrzu przechodzi metamorfozę. Największą atrakcją obiektu po przebudowie będzie punkt widokowy, który znajdzie się na szczycie wieży.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu rewitalizuje jedną z najciekawszych architektonicznie wież ciśnień w regionie. W jej murach znajdzie się wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów, odwiedzających Zabrze. Na terenach wokół nowego punktu widokowego powstanie park.

- Wewnątrz nowej wieży znajdzie się wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. - Na szczycie wieży znajdować się będzie punkt widokowy. To świetne miejsce na taras widokowy, z którego podczas dobrych warunków widać nawet Beskidy - dodaje szef zabrzańskiej placówki.

Władze Muzeum Górnictwa Węglowego mają wielkie plany co do wieży ciśnień. Ma się w niej znaleźć m.in. wystawa poświęcona węglowi. Będzie ona obrazować nie tylko historię tego surowca, ale również jego przyszłość.

- Chcemy przybliżyć zwiedzającym węgiel jako pierwiastek, jaka jest jego historia, jak krąży on w przyrodzie oraz jaka jest jego przyszłość, szczególnie tutaj na Śląsku - dodaje.

Prace renowacyjne idą pełną parą. Obecnie odnawiana jest elewacja wieży, jak również prowadzone są prace w jej wnętrzu. Do budynku wieży dobudowana została klatka schodowo-windowa, która była jednym z wymogów odrestaurowania obiektu.

- Prace rewitalizacyjne są na zaawansowanym poziomie. Obecnie kopuła dachu jest odkryta, ponieważ znajdował się na niej eternit - tłumaczy Szewczyk. - We wnętrzu również trwają prace remontowe, a ponadto prace z zagospodarowaniem terenów wokół wieży -dodaje.

Według dyrektora Muzeum Górnictwa Węglowego, prace renowacyjne powinny zakończyć się w połowie przyszłego roku, natomiast wykończeniowe w ostatnich miesiącach 2020 roku. Wtedy obiekt zostanie oddany do użytku.

- Zakładamy, że w połowie przyszłego roku, na przełomie czerwca i lipca, prace rewitalizacyjne się zakończą - wylicza dyrektor MGW. - Wieża powinna zostać oddana do użytku pod koniec 2020 roku - zakończył.

Wieża powstała w 1909 roku i od wielu lat stała opustoszała w samym centrum miasta. Teraz ma być atrakcją turystyczną.

Łukasz Olszewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.