Zabrze świętuje 94. urodziny! Jak rodziło się miasto? [LINIA CZASU, ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. arc. prywatne Józefa Kuszki
Bartosz Pudełko

Zabrze świętuje 94. urodziny! Jak rodziło się miasto? [LINIA CZASU, ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko

W weekend zabrzanie będą obchodzić Skarbnikowe Gody, czyli urodziny miasta. W tym roku impreza wypada dokładnie w rocznicę uzyskania praw miejskich. 94. rocznicę. Jak powstawało "najbardziej śląskie ze wszystkich śląskich miast"?

1 października 1922 roku Zabrze uzyskało prawa miejskie. Tym samym przestało funkcjonować jako największa wieś w Europie. I choć 94 lata, które miasto kończy w sobotę, nie jest wyjątkowo podeszłym wiekiem, to historia Zabrza i jego dzielnic sięga stulecia przed nadaniem praw miejskich.

Zobaczcie również, jak Zabrze zmieniło się przez lata:

A co z okazji urodzin?

Barwna parada ulicami centrum miasta, piknik rodzinny, koncerty, a na koniec - pokaz sztucznych ogni. To w pierwszym dniu świętowania urodzin miasta, sobotę. Kolejnego dnia - w niedzielę - koncert galowy w DMiT, poprzedzony mszą świętą w intencji Zabrza i mieszkańców.

Barwna parada ruszy w sobotę z pl. Wolności o godz. 11. Poprowadzi ją legendarny Skarbnik wraz z Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy”, wykonującą tradycyjny repertuar.

- W paradzie wezmą też udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy - wyjaśnia Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Nie zabraknie konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynie pod hasłem: „Roztańczone miasto”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje ocenią widzowie - a najciekawsze przebrania będą nagrodzone.

W przy ul. Dubiela, zostanie tego dnia zarezerwowany dla rodzin. Program Pikniku Rodzinnego, który rozpocznie się tutaj o godz. 12. i potrwa do godz. 22.00, wypełni bogata mieszanka muzyki, tradycji, nauki i rozrywki.

Na dużej scenie wystąpią młodzi, zdolni artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. im. N. Kroczka.

Dodatkowymi atrakcjami będą z stoiska edukacyjno-kulturane, dmuchane zamki dla dzieci i pokazy taneczne z udziałem popularnego tancerza Stefano Terrazzino.

Gwiazdą wieczoru będzie Małgorzata Ostrowska z zespołem, a urodzinowe święto zakończy pokaz oraz urodzinowego pokazu sztucznych ogni. Wstęp tradycyjnie wolny.

Dzień później, 2 października, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbędzie się koncert galowy z okazji Święta Zabrza. Koncert poprzedzi uroczysta msza św. w intencji miasta Zabrze z okazji 94 rocznicy nadania praw miejskich oraz 20 rocznicy patronatu św. Kamila nad miastem Zabrze, która odprawiona zostanie o godz. 12.15 w kościele św. Kamila. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. bp. Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki.

Bartosz Pudełko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.