Zabrze świętuje 94. urodziny! Jak rodziło się miasto? [LINIA CZASU, ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. arc. prywatne Józefa Kuszki
Bartosz Pudełko

Zabrze świętuje 94. urodziny! Jak rodziło się miasto? [LINIA CZASU, ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko

W weekend zabrzanie będą obchodzić Skarbnikowe Gody, czyli urodziny miasta. W tym roku impreza wypada dokładnie w rocznicę uzyskania praw miejskich. 94. rocznicę. Jak powstawało "najbardziej śląskie ze wszystkich śląskich miast"?

1 października 1922 roku Zabrze uzyskało prawa miejskie. Tym samym przestało funkcjonować jako największa wieś w Europie. I choć 94 lata, które miasto kończy w sobotę, nie jest wyjątkowo podeszłym wiekiem, to historia Zabrza i jego dzielnic sięga stulecia przed nadaniem praw miejskich.

Zobaczcie również, jak Zabrze zmieniło się przez lata:

A co z okazji urodzin?

Barwna parada ulicami centrum miasta, piknik rodzinny, koncerty, a na koniec - pokaz sztucznych ogni. To w pierwszym dniu świętowania urodzin miasta, sobotę. Kolejnego dnia - w niedzielę - koncert galowy w DMiT, poprzedzony mszą świętą w intencji Zabrza i mieszkańców.

Barwna parada ruszy w sobotę z pl. Wolności o godz. 11. Poprowadzi ją legendarny Skarbnik wraz z Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy”, wykonującą tradycyjny repertuar.

- W paradzie wezmą też udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy - wyjaśnia Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Nie zabraknie konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynie pod hasłem: „Roztańczone miasto”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje ocenią widzowie - a najciekawsze przebrania będą nagrodzone.

W przy ul. Dubiela, zostanie tego dnia zarezerwowany dla rodzin. Program Pikniku Rodzinnego, który rozpocznie się tutaj o godz. 12. i potrwa do godz. 22.00, wypełni bogata mieszanka muzyki, tradycji, nauki i rozrywki.

Na dużej scenie wystąpią młodzi, zdolni artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. im. N. Kroczka.

Dodatkowymi atrakcjami będą z stoiska edukacyjno-kulturane, dmuchane zamki dla dzieci i pokazy taneczne z udziałem popularnego tancerza Stefano Terrazzino.

Gwiazdą wieczoru będzie Małgorzata Ostrowska z zespołem, a urodzinowe święto zakończy pokaz oraz urodzinowego pokazu sztucznych ogni. Wstęp tradycyjnie wolny.

Dzień później, 2 października, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbędzie się koncert galowy z okazji Święta Zabrza. Koncert poprzedzi uroczysta msza św. w intencji miasta Zabrze z okazji 94 rocznicy nadania praw miejskich oraz 20 rocznicy patronatu św. Kamila nad miastem Zabrze, która odprawiona zostanie o godz. 12.15 w kościele św. Kamila. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. bp. Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki.

Bartosz Pudełko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.