Łukasz Klimaniec

Zabytkowa leśniczówka popada w ruinę. W Stowarzyszeniu Lipnik boją się o jej przyszłość

Zabytkowa leśniczówka popada w ruinę. W Stowarzyszeniu Lipnik boją się o jej przyszłość Fot. Fot. materiały stowarzyszenia lipnik Zabytkowa leśniczówka popada w ruinę. W Stowarzyszeniu Lipnik boją się o jej przyszłość
Łukasz Klimaniec

Wniosek o wpisanie leśniczówki z 1884 r. do rejestru zabytków województwa śląskiego złożyło Stowarzyszenie Lipnik. Wskazuje, że właściciel obiektu - Nadleśnictwo Bielsko - niewiele robi, by ratować zabytek. Nadleśniczy ripostuje i uderza w... stowarzyszenie.

Głośno zrobiło się o zabytkowej leśniczówce w Lipniku. Stowarzyszenie Lipnik wysłało do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach pismo wzywając do niezwłocznego wpisania jej do rejestru zabytków województwa śląskiego.

- Do pojęcia działania skłonił nas trwały brak zainteresowania władz miasta Bielska-Białej ratowaniem tego unikatowego w skali kraju zabytku sztuki snycerskiej, jak również brak działań obecnego właściciela, który od 2015 r. nie użytkuje obiektu - argumentują w stowarzyszeniu.

Boją się, że leśniczówka podzieli los bielskiej willi Hauptiga, wyburzonej w 2009 r.

Stowarzyszenie Lipnik przez 10 lat - w ramach umowy z Lasami Państwowymi - opiekowało się leśniczówką. Ale zdaniem Huberta Kobarskiego, nadleśniczego Nadleśnictwa Bielsko, nie robiło tego należycie.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.