Zabytkowe wieże dostały nowe życie [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Sonia Cichoń

Zabytkowe wieże dostały nowe życie [ZDJĘCIA]

Sonia Cichoń

Dokładnie rok temu w czerwcu gruchnęła wiadomość, że gmina Świętochłowice otrzymała ponad 5 mln unijnego dofinansowania na ratowanie zabytkowych wież wyciągowych po byłej kopalni „Polska”. Miłośnicy dziedzictwa przemysłowego naszego województwa nie kryli radości. Wieże od lat były w katastrofalnym stanie technicznym, wejście na ich teren objęte było surowym zakazem. Po dwunastu miesiącach, przy ul. Wojska Polskiego 16 zmieniło się niemal wszystko.

Prace objęły nie tylko wzmocnienie i odrestaurowanie konstrukcji wież. U ich podnóża powstał budynek mieszczący przestrzeń do organizacji imprez kulturalnych, a także wielofunkcyjny kompleks, który będzie zawierał ekspozycję plenerową maszyn i urządzeń związanych z wydobyciem węgla. To nie wszystko. Strefy wokół wież połączone zostały ścieżką dydaktyczną, w formie labiryntu przedstawiającego żywioły i środowiska charakterystyczne dla pracy pod ziemią. Ponadto, każdy będzie mógł sprawdzić, jaki widok roztacza się z wieży basztowej - została tam zamontowana winda, która wwiezie turystów na taras widokowy.

- Wieże KWK Polska od dawna czekały na swoje drugie życie. Rewitalizacja ich i przyległego do nich terenu, to też symbol powrotu dzielnicy Zgoda do przemysłowych korzeni. Ta nasza inwestycja pociągnęła za sobą już następną - prywatnego inwestora, a mam nadzieję, że będą kolejne.Wieże byłej kopalni Polska jeszcze niedawno były ruiną. Dzisiaj to wizytówka Świętochłowic i Śląska. Chwalimy się swoją historią, ale też tym, że w miejscu gdzie przed laty wydobywano węgiel, dzisiaj powstaje nowa inwestycja i nowe miejsca pracy. Cieszymy się też że ten obiekt znajdzie się na trasie zabytków przemysłowych województwa śląskiego - mówi Dawid Kostempski, prezydent miasta.

Wieże po raz pierwszy zabłysną blaskiem podczas Industriady

To były trudne miesiące. Pracownicy firmy Mostostal Zabrze S.A., która rewitalizowała obiekt walczyli z czasem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jak podsumowują ten okres?

– Najtrudniejszym etapem rewitalizacji było zabezpieczenie wież i wykonanie klatki żelbetonowej z punktem widokowym. Dużo czasu pochłonęło także samo czyszczenie konstrukcji stalowej - opowiada Sebastian Brzozowski, kierownik kontraktu.

Prace zakończyły się pod koniec maja i aktualnie trwają odbiory. Kompleks będzie czynny dla zwiedzających od początku lipca, ale już dziś (12 czerwca), będziecie mogli podziwiać nowy obiekt podczas rozpoczynającej się Industriady. Dziś wieczorem, w ramach tzw. „rozruchu” odbędzie się koncert Józefa Skrzeka wzbogacony nastrojową iluminacją obu wież. Druga część industrialnej przygody w tym miejscu rozpocznie się jutro o godz. 14.

Jedno jest pewne. Przy ul. Wojska Polskiego będzie od teraz biło kulturalne serce Świętochłowic.

– Obiekt będzie miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych rekreacji oraz spotkań mieszkańców miasta. Historia miasta spotka się tu z współczesną kreatywnością twórców i odbiorców kultury - cieszy się Justyna Kramorz, dyrektor Centrum Kultury Śląskiej, jednostki zarządzającej wieżami KWK „Polska”.

Pomysłów na imprezy dla mieszkańców Śląska na pewno nie zabraknie, a miasto może liczyć w tym temacie na wsparcie członków stowarzyszenia Dwie Wieże, które od lat promuje zabytki industrialne i postindustrialne w całym regionie.

– Dwie wieże naszym zdaniem mogą stać się wyjątkowym miejscem spotkania i wymiany doświadczeń dla różnych grup działających na Śląsku - mówi Dawid Politaj, przewodniczący stowarzyszenia. – Miasto zdobyło środki finansowe na ratowanie obiektu, a teraz rozpoczyna się kolejny etap, w którym musimy współdziałać, a taka współpraca może okazać się dobrą praktyką dla innych śląskich samorządów - dodaje.

Sonia Cichoń

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.