Zabytkowy dwór w Borzej Wielkiej odzyska świetność

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Julita Januszkiewicz

Zabytkowy dwór w Borzej Wielkiej odzyska świetność

Julita Januszkiewicz

Dwór z Bobry Wielkiej, który jest wizytówką skansenu doczeka się remontu. Dzięki dotacji z Unii

W grudniu ogłosimy pierwszy przetarg, a w marcu rozpoczniemy prace budowlane. Mają się one zakończyć w połowie 2018 roku - ma nadzieję dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, które działa od dwóch miesięcy. Przypomnijmy, że placówka powstała na bazie Białostockiego Muzeum Wsi.

Artur Gaweł właśnie podpisał umowę na dofinansowanie z regionalnego programu. Za około 1,6 mln złotych dotacji ma być wyremontowany drewniany dwór z Bobry Wielkiej. To niezwykły zabytek, który pochodzi z 1818 roku. Do podbiałostockiego skansenu przeniesiono go 30 lat temu.

- Dla nas to bardzo ważne, bo wreszcie znalazły się pieniądze, by właściwie zagospodarować dwór - cieszy się dr Gaweł.

Plan jest taki, by podpiwniczenie przystosować na potrzeby magazynu. Będą tutaj przechowywane eksponaty.

- Na poddaszu przygotujemy ciekawą stałą wystawę. Zaprezentujemy podlaską sztukę ludową i ginące rzemiosła, jak tkactwo i garncarstwo. Pokażemy też naszą unikatową kolekcję dywanów dwuosnowowych - wylicza dyrektor. Zależy mu też na stworzeniu klimatu prawdziwego dworu. Za unijną dotację zostaną więc odtworzone wnętrza z przełomu XIX i XX wieku.

Inwestycja opiewa na 2,4 mln zł. - Dzięki temu ten obiekt będzie wyjątkowy na skalę województwa - przekonuje Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Dwór z Bobry Wielkiej to jeden z kilkunastu zabytkowych obiektów, które otrzymają unijne wsparcie. Na konkurs wpłynęło 68 projektów na kwotę ok. 115 mln zł. Wybrano 13 najlepszych o łącznej wartości 53,3 mln zł. Ich dofinansowanie wyniosło 35,1 mln zł. - Trwają jeszcze odwołania, więc jest szansa, że kilka projektów z listy rankingowej również otrzyma dotację - mówił Maciej Żywno.

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.