Leszek Kalinowski

Żacy: Bawcie się z nami!

Kamil Bednarek będzie jedną z gwiazd tegorocznych Bachanaliów. Fot. Tomasz Bolt Kamil Bednarek będzie jedną z gwiazd tegorocznych Bachanaliów.
Leszek Kalinowski

Bachanalia to koncerty, imprezy rekreacyjne i sportowe. Studenci zachęcają mieszkańców regionu, by wzięli w nich udział.

Święto Kultury Studenckiej, czyli Bachanalia 2016, odbędą się w dniach 16-21 maja. Prorektor ds. studenckich prof. Wojciech Strzyżewski podkreśla, że zielonogórscy żacy zapraszają do wspólnej zabawy po raz 46. - Za moich studenckich czasów w paradzie uczestniczyło sto osób. A dziś? Kilkaset. Więcej jest też atrakcji dla mieszkańców - mówi prof. Strzyżewski, absolwent dawnej WSP. I dodaje: - Studenci w całej Polsce obchodzą Juwenalia. My jesteśmy ewenementem - mamy Bachanalia, a to za sprawą Bachusa, patrona Zielonej Góry.

Atrakcji nie zabraknie, więc warto zarezerwować sobie czas. Zwykle największą popularnością cieszą się bachanaliowe koncerty na stadionie przy ul. Wyspiańskiego.

W czwartek, 19 bm., gwiazdą będzie Kamil Bednarek, Strachy na Lachy, wystąpią też: Othersight, Dorian Zarzycki Band, GRB, finalista Bitwy Kapel V. W piątek, 20 bm., zagra T. Love, Ten Typ Mes, ale także: BCZ, Las Melinas, Terapia, finalista Bitwy Kapel V.
Bachanalia tradycyjnie już rozpoczną się paradą, która 16 bm. o 12.00 wyruszy z kampusu A, by przejść na deptak, gdzie odbędzie się przekazanie kluczy od bram miasta przez prezydenta Janusza Kubickiego.

- Tegorocznym tematem parady są igrzyska olimpijskie - mówi przewodnicząca Parlamentu Studenckiego UZ Patrycja Urbaniak. - W programie nie mogło zabraknąć imprez sportowych, ale i wielkiego grillowania w kampusie A (17 bm. od 16.00) i B (16 bm. od 18.00).

Kamil Bednarek będzie jedną z gwiazd tegorocznych Bachanaliów.
Tomasz Bolt Kamil Bednarek będzie jedną z gwiazd tegorocznych Bachanaliów.

Będą też wybory miss i po latach przerwy - mistera UZ (18 bm. o 18.0 w auli przy ul. Podgórnej 50). Będzie też popularny Zjazd na Byle Czym. Uda się przeprowadzić zawody, choć początkowo impreza stała pod dużym znakiem zapytania. - Zjazd odbędzie się 17 bm, o 12.30 na ulicy prof. Szafrana - zaprasza Marcin Nowak. - Wystartować może 15 drużyn. Nie chodzi tu o czas, ale o oryginalność wymyślonych pojazdów. I dobrą zabawę.

Nowością wśród kilkunastu sportowych imprez będzie Pierwszy Bachanaliowy Turniej FootBubbleBall

Co to takiego? To taki mecz piłki nożnej, z tym że żawodnicy znajdują się w kulach - od pasa w górę. Komicznie te wygląda, więc śmiechu na pewno będzie dużo. Imprezę zaplanowano na 18 bm. w godz. 13.00 - 17.00. A odbędzie się ona na stadionie przy ul. Wyspiańskiego 58.

Dyrektor Akademickiego Związku Sportowego Marek Lemański zachęca tę do udziału m.in. w biegu o puchar rektora (od rektoratu do ratusza - 19 bm. w godz. 11.00 - 12.00). Studentki rozegrają mecz piłki nożnej (16 bm. w godz. 15.00 - 18.00), zaplanowano też mistrzostwa miasta we flanki o puchar El-Jota (17 bm., 17.00), międzynarodowe mistrzostwa w płukaniu złota (21 bm. w godz.9.00 - 18.00) w kampusie A.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.