Justyna Przybytek

zaczęła się budowa osiedla TDj Estate przy Strefie Kultury w Katowicach. Oto Pierwsza dzielnica od Medusa Group jej wizualizacje

Tak mają wyglądać trzy apartamentowce planowane przez TDJ Estate na północ od Strefy Kultury Fot. Mat. prasowe Tak mają wyglądać trzy apartamentowce planowane przez TDJ Estate na północ od Strefy Kultury
Justyna Przybytek

Rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego przy Strefie Kultury w Katowicach. Finansuje firma TDJ Estate, projektował Przemo Łukasik z Medusa Group, a buduje Chemobudowa.

Przy ulicy Góreckiego powstaną trzy 12-kondygnacyjne apartamentowce z 265 mieszkaniami. Ceny mają się zaczynać od około 7 tys. zł za metr kwadratowy. Zakończenie inwestycji zaplanowano w trzecim kwartale 2021 roku. Co z drugim etapem projektu, w którym zaplanowano budowę kolejnych budynków?

Osiedle w sąsiedztwie Strefy Kultury to najnowszy projekt TDJ Estate realizowany w Katowicach. Firma wybudowała tu już biurowiec .KTW I przy Spodku oraz osiedle Franciszkańskie na południu miasta. Nowe osiedle to „Pierwsza Dzielnica”. Nazwa nawiązuje - jak tłumaczyli przedstawiciele inwestora - do historii Katowic, których zalążkiem był obszar pomiędzy Kuźnicą Bogucką i Hutą Fanny.
Generalny wykonawca, Chemobudowa-Kraków, przejął już plac budowy i rozpoczął prace przygotowawcze.

- Teren jest sprzątany z zarośli oraz pozostałych na nim, po wcześniejszej działalności, elementów betonowych - wymienia Wiesław Żurowski, dyrektor ds. wykonawstwa w Chemobudowa-Kraków SA. Kolejnym etapem prac będą roboty ziemne.

W pierwszym etapie inwestycji powstaną trzy 12-kondygnacyjne budynki (wysokie na 42 metry), połączone wspólnym usługowym parterem. W apartamentowcach będzie 265 mieszkań. Ponad połowę mają stanowić mieszkania trzy- i czteropokojowe (od 59 do 95 m kw.). Największe apartamenty na najwyższych kondygnacjach będą miały od 102 do 235 m kw. W budynkach będą też kawalerki (od 28 m kw.) oraz mieszkania dwupokojowe (43 m kw.).

Za projekt „Pierwszej Dzielnicy” odpowiada pracownia Medusa Group. - Bryły cechuje pragmatyzm i minimalizm, oprawione w nowoczesną formę, przyjazną dla oka - mówił Przemo Łukasik z Medusa Group.

Architekci postawili w tym projekcie m.in. na zieleń i otwartą przestrzeń (osiedle nie będzie odgrodzone), w tym również sporą przestrzeń między budynkami, na której nie będzie można parkować. Otwarciem osiedla na miasto mają być szerokie schody na skarpie nad ulicą Góreckiego, na których - jak podpowiadał Łukasik - będzie można przysiąść np. z kawą i podziwiać architekturę Strefy Kultury. Ambicją architektów jest też, aby osiedle stało się łącznikiem między Bogucicami a Strefą Kultury.

Co z drugim etapem inwestycji? Jest aktualny. Inwestor planuje w nim budowę trzech 18-kondygnacyjnych wieżowców. Wysokość budynków będzie jednak uzależniona od zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, który miasto przygotowuje dla tego obszaru.

Osiedle „Pierwsza Dzielnica” przy Strefie Kultury to trzecia inwestycja TDJ Estate w Katowicach

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.