Zaczęło się skubanie górniczych przywilejów. I będzie trwać dalej [INFOGRAFIKI]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Michał Wroński, Jacek Bombor

Zaczęło się skubanie górniczych przywilejów. I będzie trwać dalej [INFOGRAFIKI]

Michał Wroński, Jacek Bombor

Jastrzębska Spółka Węglowa już zamroziła "czternastki" i deputaty. Ograniczyła też wypłatę Barbórki. To samo zrobi Kompania Węglowa? Kończy się złota era górnictwa i przywilejów górniczych?

Można oczywiście uznać, że to, co wydarzyło się przed tygodniem w Kompanii Węglowej stanowi zwykłe nieporozumienie. Że proponując związkowcom zajęcie się sprawą „czternastek” - tak jak to zrobiono w JSW - wiceprezes Przemysław Walczak zwyczajnie się zagalopował. Trudno jednak uwierzyć, by zdecydował się na „samowolkę”, zdając sobie sprawę z tego jak bardzo napięta jest atmosfera w branży. Z drugiej strony warto też zwrócić uwagę na reakcję związkowych liderów. Oburzeni zaprotestowali, ale... nie tyle przeciwko samej propozycji, co chwili, w której ona padła.

- Owszem, mieliśmy rozmawiać o sprawach związanych z restrukturyzacją, ale dopiero po utworzeniu Nowej Kompanii Węglowej. Daliśmy sobie na to rok czasu, by spokojnie te sprawy omówić - mówi Wacław Czerkawski, wiceprezes Związku Zawodowego Górników w Polsce.

W podobnym tonie wypowiada się także Bogusław Ziętek, lider Sierpnia 80.

- Taka dyskusja oczywiście nie jest wykluczona w przyszłości. Teraz jednak „pod pistoletem” rozmawiać nie będziemy - stwierdza Ziętek.

Czy należy zlikwidować przywileje górnicze?

Czy to jeszcze dyplomacja, czy już przygotowywanie gruntu pod gruntowną zmianę warunków pracy i płacy w nowej KW, która prawdopodobnie objawi nam się pod szyldem Polskiej Grupy Węglowej?

W JSW związki zgodziły się na drastyczne oszczędności
Kierunek zmian jest bardzo wyraźny - gdy kilka tygodni temu typowany wówczas na pewnego kupca kopalni Brzeszcze koncern energetyczny Tauron dał znać, że gotów jest do takiej transakcji, to wśród postawionych warunków znalazła się m.in. zmianą systemu wynagrodzeń na motywacyjny. Górnicy mieliby otrzymywać średnio ok. 5000 zł podstawy, do której dołożona miałaby być „część zmienna” zależna od osiąganych wyników. Koniec dotychczasowego systemu placowego widać także w walczącej o przeżycie Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Związkowcy trzech największych central, „Solidarności”, ZZG w Polsce i Kadry - skupiający ponad 70 procent załogi - przystały na oszczędnościowy scenariusz, którego propozycja realizacji dwa lata temu, a nawet rok temu, rozniósłby spółkę w strzępy - na górniczych wściekłych kilofach.

ZOBACZ KONIECZNIE: GÓRNICTWO W LICZBACH

Górnictwo w liczbach |Create infographics

- Zawieszenie na trzy lata czternastki, to strata 9 tysięcy zł na głowę w skali roku. Brak deputatu to 4 tys. rocznie, obniżona o 20 procent barbórka, kolejne 2 tysiące. W skali roku górnik realnie straci 15 tysięcy brutto. Więc nikomu nie jest do śmiechu - wyliczał nam Piotr Szereda, rzecznik związkowców, który sam jest szefem Solidarności 80.

Jak to możliwe, że teraz zgodzili się na plan, który ma przynieść 1,2 mld złotych w ciągu trzech lat? To sukces nowego p.o. prezesa, Józefa Myrczka, który wyłożył kawę na ławę. A rok temu rządził Jarosław Zagórowski, znienawidzony przez związkowców lubiący z nimi pogrywać.

- Obrażał nas, pełen buty, arogancji, nie chciał pokazywać dokumentów - mówią związkowcy. Józef Myrczek wyłożył kawę na ławę: pokazując wszystkie dokumenty ukazujące dramat sytuacji finansowej firmy. - Zrozumieliśmy, że za miesiąc możemy ogłosić upadłość. Więc zrobiliśmy krok, który nam też nie jest na rękę, bo obrywamy od samych górników. Ale nie było wyjścia - mówi Szereda.

Co nie znaczy, że zapomnieli o Zagórowskim. Właśnie złożyli przeciwko niemu doniesienie, bo w ich opinii całe zło, jakie spotkało JSW, to zakup kopalni Szczygłowice-Knurów w sytuacji już trudnej sytuacji.

– Złożyliśmy zawiadomienie przeciwko niemu do prokuratury i pozostałych byłych członków zarządu, że działali na szkodę firmy – mówi Szereda.

Cała sytuacja to na młyn dla najbardziej radykalnych związków, jak Sierpień 80 czy Jedność, które rosną w siłę na kopalniach, a szefów największych centrali posądzają o zdradę.

Administracji w KW już bez „flapsów” i „czternastki”
W samej Kompanii zresztą przymiarki do „oskubywania” pracowników z przysługujących im świadczeń trwają od dłuższego czasu. Na początku 2014 roku związki wyraziły zgodę na propozycję zarządu, by pracownikom administracji na trzy lata wstrzymać wypłatę „czternastki” i wydawanie tzw. „flapsów”, czyli posiłków regeneracyjnych (w praktyce były to bony, które można było realizować w sklepach). Alternatywą było zwolnienie ok. 900 pracowników i połączenie części kopalń, więc takie rozwiązanie powszechnie uznano za zdroworozsądkowy kompromis (mniej więcej w tym samym czasie odebrano byłym pracownikom spółki jedną tonę z przysługującego im deputatu, a tych, którzy mieli dopiero zostać do niej przyjęci, w ogóle pozbawiono darmowego węgla).

Nie można wykluczyć, że teraz kolejne grupy pracowników Kompanii będą musiały dokonać podobnego bilansu i przełknąć gorzką pigułkę. A jest komu i co zabierać. Spółka zatrudnia obecnie ok. 35 tysięcy osób, z czego ok. 30 tys. stanowią górnicy. Tylko w ubiegłym roku na “czternastki” dla nich koncern wydał niemal 290 mln zł. I choć Wacław Czerkawski podkreśla, że czternasta pensja to żaden przywilej, ale normalny element funduszu płac, to jednak nie wszędzie jej wypłata jest taką oczywistością - w należącej do prywatnego czeskiego inwestora kopalni “Silesia” uzależniona jest ona od wyniku finansowego kopalni.

- Będzie wypłacona tylko pod warunkiem, że kopalnia wygeneruje zysk - tłumaczył wiosną w rozmowie z DZ Michal Heřman, prezes zarządu PG Silesia.

Pensja bez litanii dodatków?
A przecież na samej „czternastce” się nie kończy. Z otrzymanych przez nas danych wynikało, że w ubiegłym roku w KW stały dodatek pochłonąć miał 350 mln zł, a premie z Karty Górnika kolejne 451 mln zł. W sumie, różnego rodzaju górnicze przywileje kosztować miały koncern ok. 1,7 mld zł. Imponująca była też lista składników płacowych, która liczyła ponad 20 różnego rodzaju pozycji (wśród nich znajdują się m.in. dodatki funkcyjne, za nadgodziny, za pracę w nocy, ale też dofinansowanie na przejazdy urlopowe i pomoce szkolne, czyli tzw. kredkowe). W ciągu ostatnich lat nieraz można było usłyszeć apele o uproszczenie tego systemu w myśl zasady „większa pensja, mniej dodatków” i nie można wykluczyć, że przepotwarzenie się KW w Polską Grupę Górniczą będzie dobrą okazją do takiej operacji.

- Wzorzec z JSW jest godny zastosowania w całym górnictwie. To byłby krok do przodu - komentuje Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Górnictwo w liczbach |Create infographics


*Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
*Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
*Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
*Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

Michał Wroński, Jacek Bombor

Komentarze

21
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

rafi

Z kad wy chieny z gazet bierecie zarobki chujograjcy przydz do mnie pokoza ci pasek po 20 latach roboty ty ciulu

777 PISS=PEŁO LIBERneoHAMY

BLIDA OD MAFI WYNGLA MILIARDY STRAT I ZWIYNKSZONE odPOrawy do szUJI I ZŁODZIEJI BIURW TYSIONCE A ROBOL YEBIE ZA MISKA RYRZU I NA DOLE CZEKO NA SMIERĆ A TO CO ZA KOMUNY ROBIYŁO 10 TERAZKI ZROBI 3 JAK NIYZDECHNOM TO PRZERZYJOM. POLACKIH ROBOKUF SSoCYAL.
A W CZECHAH KILKADZIESIONT LUDZI W BIURACH NA CAŁKO KOPALNIA.

777 POLACTWO=ZADBO BY JEDNY WŁADZY NIY BYŁO NIGDY BO TO LUBI=roSSduPC.ZABAWA AF

POco GURNICTWO DO PR oWADZIĆ DO RYNTOWNOSCI LEPI ssPRzeDAĆ i ZNISSZCZYĆ BO ABORYGYNY SOM NIYMCA A NIY SSRAMACKIE CUDZO KRZIWDA TO ZABAWA POLOUJA I POPAPRAŃCA GOŁODUPCA CO PR I PRoPOgaBOM KRAY DO DOBRA SWOJI JELITY ROSSdUPI I ZADOWULCONY HAM POLACKI.SSaMI SWOJI ZESSŁAWOJKI EUROAZJI AF.POnaSS POtop IDIOTUF CYNI KUF ZŁODZIEJI I szUJI.CYNIKUF HIPOKRYTUF I EGOnaziNACJoIDIOTUF.1000 MILIARDUF DŁUGU NAKRADZIONEGO.GOssPOdarKA UJA KRUFY I ZŁODZIEJA ELIT AF.

dobrze ze jestescie

Kochani Gornicy jak bedziecie w Warszawie to trzeba Wywalczyć zamiast do Woja na 1 rok do Pracy na dole. Kopalnie będą Rentowne i taki Glupot pisać nie będą. PIS to naprawi.

Użytkownik pieca węglowego

Macie 12 wypłat, Barbórkę, Czternastkę, deputat, flapsy a ja za 1 tonę węgla z Kopalni Kazimierz Juliusz płacę 798,00 PLN !!! Najtańszy węgiel na giełdzie światowej kosztuje 50 USD za tonę a u Nas poniżej 500,00 PLN za tonę nie ma szans kupić. Co roku potrzebuję 7-8 ton i mam dość dopłacania do Waszych przywilejów. Warto również wspomnieć o Związkach Zawodowych, których jest pełno a ich utrzymanie kosztuje. O emeryturze po 25 latach pracy i dorabianiu na niej ( patrz blokowaniu miejsca pracy dla młodych nie wspomnę ).

Józef Brzozowski

Zabranie deputatu węglowego emerytom w tym roku, jak już nabyliśmy prawa przez Jastrzębską Spółkę Węglową uważam za niezgodne z prawem.

Gdyby zarząd jsw ogłosił, że w 2016 roku pozbawia emerytów węgla, inaczej by to wyglądało. Ale odbierać we wrześniu coś, co się nabyło już w styczniu to jest bandytyzm. I jeżeli to będzie zgodne z prawem, to ja będę uważał takie prawo niezgodne z prawem.

Jako emeryt górniczy (jsw) byłbym w stanie się zgodzić na niewypłacenie mi ekwiwalentu za węgiel ze względu na trudną sytuację spółki. Ale pod dwoma warunkami: po pierwsze, należałoby ukarać tych co doprowadzili spółkę do katastrofy finansowej, po drugie, nie może być tak że górnikom i emerytom się coś zabiera a biurokracja na czele z zarządem i związkowcami nic nie traci. ONI POWINNI NAJWIĘCEJ TRACIĆ W PRZYPADKU GDY SPÓŁKA JEST FINANSOWO NA MINUSIE.

Czekam, aż ktoś poda jsw za węgiel do sądu, ja jestem za mało gramotny by to pierwszy zrobić

fajla11

jo dostowoł 1600 za pompokża --
mój Schteiger dostowoł 8 tyś
1,6+8/2= 4,50 egal ---tyla to średnio
czynsz to 1000 a za --żryć
niech żyje Ewa 2 -- bo wa 1 wyskoczyczy ła z balkony - Alternatywy 4

marek

Dwaj moi synowie tyraja na'' Wesolej'' skad te liczby skoro nie dyrektoruje Wojtynek, kiedy ja bylem rylem,to zarabialem Jozef umia l rzadzic a teraz na Wesolej nedza ,tabelki pokazuja chyba kase dozoru

gosc

prezesow zwiazkowcow poslow senatorow rzadu itd

przerobka

jak byda zarabiol 4 tys netto to niech se te przywileje wsadza gleboko zaloza se ze ten podatnik ponizej mo nawet wiecej sady strajkuja bo chca godnie zyc od jakij kwoty zaczyno se godne zycie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.