Żagań: będzie punkt przesiadkowy w nowej galerii

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Żagań: będzie punkt przesiadkowy w nowej galerii

Małgorzata Trzcionkowska

Jest szansa, że na wiosnę rozpoczną się prace na budowie galerii handlowej przy ul. Żaganny. Przy niej powstanie punkt przesiadkowy.

Miasto szykuje się do przyjęcia nowego planu zagospodarowania przestrzennego okolic ul. Żaganny. Wówczas nie będzie przeszkód, aby ruszyła budowa dawno zapowiadanej galerii handlowej, w miejscu starego dworca PKS.

Przypomnijmy, że kilka lat temu plac został sprzedany przez firmę transportową, a budynek dworca rozebrany. Od tej pory podróżni mają problemy ze znalezieniem miejsca postoju autobusów międzymiastowych. Muszą też czekać w deszczu i zimnie, bez toalety i kasy.

Na razie miasto postawiło kontener, w którym można się ogrzać. Ale docelowo punkt przesiadkowy z poczekalnią i toaletami ma powstać od frontu przyszłej galerii handlowej. Prace wykona na własny koszt inwestor, zaś miasto będzie od niego dzierżawiło pomieszczenia.

Plac po byłym dworcu PKS stoi pusty. Parkują na nim autobusy, a podróżni mogą czekać w przeszklonym boksie.
Małgorzata Trzcionkowska Plac po byłym dworcu PKS stoi pusty. Parkują na nim autobusy, a podróżni mogą czekać w przeszklonym boksie.

Koszty dzierżawy to ok. 70 tys. zł miesięcznie. - Udało się dojść do porozumienia z sąsiednimi samorządami - informuje burmistrz daniel Marchewka. - Podzielimy się kosztami.

50 procent czynszu pokryje miasto Żagań, 30 proc. powiat żagański, zaś 20, po połowie gmina wiejska Żagań i Brzeźnica. Ponieważ tylko część podróżnych stanowią mieszkańcy miasta. Reszta to mieszkańcy gmin z terenu powiatu żagańskiego. Trwają negocjacje z inwestorem na temat wysokości czynszu i władze miasta liczą, że uda się je obniżyć. Bo przecież podróżni też będą robić zakupy.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.