Anna Dziedzic

Zagłębiowski Park Sportowy: Oferty wykonawców w przetargu przewyższają budżet na inwestycję

Zagłębiowski Park Sportowy: Oferty wykonawców w przetargu przewyższają budżet na inwestycję Fot. JKK Architekci/UM Sosnowiec
Anna Dziedzic

Zagłębiowski Park Sportowy będzie miał opóźnienie? Oferty jakie zgłosili na budowę tego kompleksu sportowego sporo przewyższają szacunki władz Sosnowca.

Przypomnijmy, chodzi o budowę stadionu sportowego w standardach ekstraklasowych, hali sportowej i lodowiska. Czy miasto znajdzie dodatkowe miliony, czy zmieni zdanie w sprawie tej inwestycji?

W piątek, 15 lutego 2019 otwarto oferty wykonawców chętnych do budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Przypomnijmy – Zagłębiowski Park Sportowy to flagowa inwestycja władz miasta, zwłaszcza Arkadiusza Chęcińskiego, który inwestycję umieścił w swoim programie wyborczym.

Wszystkie oferty powyżej budżetu

Szacowano, że stadion piłkarski, halę sportową i zadaszone lodowisko uda się wybudować za nieco ponad 202 mln złotych. Tymczasem rzeczywistość przyniosła spore rozczarowanie, bo wszystkie oferty złożone w przetargu przekroczyły budżet miasta na ten cel. Na budowę stadionu miasto planowało wydać 132,5 mln złotych, tymczasem oferty opiewały kolejno na 166,9 mln zł (Mirbud SA), 161,1 mln zł (Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL SA z Dąbrowy Górniczej oraz 183,27 mln zł (Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA). W przypadku oferty na budowę stadionu zimowego wpłynęły dwie oferty. Miasto zmierzało wydać na jego budowę 35,3 mln zł a oferty opiewały na 85,5 mln (konsorcjum Alstal Grupa Budowlana sp. z oo, i Alstal Development sp. z oo) i 68 mln zł (Mirbud SA).

Tylko jedna oferta na lodowisko

Ofertę na budowę hali sportowej złożyła tylko jedna firma - Mirbud - i opiewała ona na 64,9 mln zł, podczas gdy miasto miało na ten cel zaledwie 34,2 mln zł. Jak by nie liczyć, biorąc pod uwagę najtańsze oferty do zamknięcia projektu brakuje 92 milionów złotych.

Aukcja czy nowy przetarg

Co zrobią władze Sosnowca? Zapytaliśmy o to prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.

- Dajemy sobie czas do połowy tygodnia na dokładną analizę tych ofert. Pierwsza myślą, po wstępnej weryfikacji może być na przykład ogłoszenie aukcji elektronicznej na budowę samego stadionu, bo tu wpłynęły trzy oferty i sensowne wydawałoby się sprawdzenie czy wykonawcy byliby skłonni obniżyć cenę – powiedział nam Arkadiusz Chęciński.

Jak podkreśla, wyniki przetargu bynajmniej nie przekreślają całej inwestycji. - Może się okazać konieczne powtórzenie przetargu w przypadku hali sportowej i stadionu zimowego. Ale to opóźniłoby budowę całego kompleksu o góra trzy, cztery miesiące – mówi.
Czas powstania obiektów oszacowano na 36 miesięcy. Więc opóźnienie nie byłoby duże w stosunku do całego kompleksu sportowego.
Prezydent dodaje jednak, że na razie nie zostały jeszcze podjęte żadne decyzje. Zapadną po dokładnej analizie kosztów i ofert. Szczegóły będą znane prawdopodobnie w środę – 20 lutego.

Zagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu

Kompleks Zagłębiowski Park Sportowy ma powstać na terenach leżących w pobliży sosnowieckiej Górki Środulskiej. Stadion, lodowisko i hala sportowa zostaną wkomponowane w tereny zielone Miasto planuje zachować zielony charakter tych terenów, zachować możliwie dużo drzew, choć wiadomo, że nie obejdzie się tez bez wycinki.

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.