Zagraniczne media krytykują rząd za spór wokół Trybunału

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Sylwia Arlak

Zagraniczne media krytykują rząd za spór wokół Trybunału

Sylwia Arlak

Sprawozdawcy zauważają, że rząd Beaty Szydło nie zamierza stosować się do orzeczenia TK, co może dodatkowo nadszarpnąć stosunki z Zachodem.

Sprawę wokół trybunału szeroko komentują niemieckie media.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja ustawy o TK jest niezgodna z zasadą poprawnej legislacji wynikającą z konstytucji. Mimo to rząd Beaty Szydło postanowił ignorować orzeczenie - piszą.

Komentatorzy Deutsche Welle zauważają, że spór wokół TK osłabi pozycję międzynarodową Polski w ważnym dla niej momencie. Przypominają, że obecność wojsk NATO w Europie Środkowej będzie głównym tematem lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

W podobnym tonie wypowiadają się komentatorzy niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”: „Działania narodowych konserwatystów pokazują ogólny brak poszanowania dla prawa, państwowych instytucji i tych, którzy myślą inaczej. Głęboko ranią tym Polskę, uważając równocześnie, że odpowiadają za to inni”.

Według relacjonującego z Warszawy Konrada Schullera rząd Szydło działa ze szkodą dla własnego kraju. Dodaje, że polski wymiar sprawiedliwości znalazł się w absurdalnej sytuacji.

„Nie można np. rozstrzygnąć, czy TK w ogóle się zebrał (…) Nowelizacja ustawy o TK PiS została zaskarżona przez wiele instytucji - od Sądu Najwyższego począwszy, poprzez Rzecznika Praw Obywatelskich, a skończywszy na posłach opozycji” - pisze.

Za oceanem komentatorzy wydają się równie krytyczni wobec polskiego rządu. Amerykański dziennik „Wall Street Journal” zauważa, że „główny rozgrywający” konflikt w Polsce, prezes PiS, odrzuca zarzuty. Porównuje je do nacisków na Polskę wywieranych kiedyś przez ZSRR. Podkreśla, że działania trybunału nie mają podstaw prawnych i podważają system konstytucyjny w Polsce.

Dziennik przytacza też słowa rzecznika Departamentu Stanu Johna Kirby’ego: „USA są głęboko zaniepokojone kryzysem w Polsce. Mamy nadzieję, że rozwiązanie obecnego sporu zgodne z Konstytucją RP zostanie znalezione”.

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.