Zakaz handlu fikcją i zyskiem dla skarbu państwa?

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe BP
Marta Danielewicz

Zakaz handlu fikcją i zyskiem dla skarbu państwa?

Marta Danielewicz

Już 11 marca nie zrobimy, tak jak dotychczas, zakupów w galeriach handlowych, supermarketach. Przez pierwszy rok, od marca weekendowe zakupy będą możliwe w pierwszą i ostatnią niedzielę danego miesiąca, z wyjątkiem świąt. Jednak właściciele sieci handlowych wyszukują luk w ustawie.

Ustawa zakazująca handlu w niedzielę zacznie obowiązywać od początku marca. Przepisy przewidują jednak ponad 20 wyjątków od zakazu. Zakupy zrobimy: na stacjach benzynowych, w sklepach, gdzie sprzedawcą jest sam właściciel, w obiektach handlowych przy dworcach autobusowych, kolejowych, portach, lotniskach. Sieci handlowe wyszukują jednak kolejne luki prawne w niedzielnym zakazie handlu, z kolei rząd zapowiada ich uszczelnianie.

- Rząd nie zawaha się znowelizować ustawy ograniczającej handel w niedzielę, jeśli taka potrzeba wystąpi

- zapowiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Przedsiębiorcy przygotowują się na potężne zmiany organizacyjne i logistyczne. Jak mówią, wykorzystywanie luk to nie próba obejścia zapisów ustawy, ale sposób, by rozładować sobotnie zakupy i wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów.

- Handel w niedziele nie zniknie całkowicie, a zostanie przeniesiony np. na stacje benzynowe.

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in. czy w Polsce powstaną salony demonstracyjne, co stanie się z centrami handlowymi na dworcach, a także przeczytasz, czy posłom zależało na interesie rządowej spółki?

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.