Zakaz handlu w niedziele. Gdzie będzie można zrobić zakupy pomimo zakazu?

Czytaj dalej
Fot. Jakub Gajdziński
Marta Danielewicz

Zakaz handlu w niedziele. Gdzie będzie można zrobić zakupy pomimo zakazu?

Marta Danielewicz

Pierwsza niedziela bez handlu już w ten weekend. Na co mają przygotować się klienci? Większość sklepów będzie zamknięta. Ale ustawa przewiduje 32 wyjątki. Otwarte będą też niektóre galerie handlowe. Sprawdziliśmy, co będzie otwarte w Poznaniu i kilku innych wielkopolskich miastach.

Najbliższa niedziela będzie pierwszą bez handlu, w ramach obowiązującej od marca ustawy ograniczającej sprzedaż w sklepach. Obecny jej kształt jest próbą wypracowania kompromisu między propozycją „Solidarności”, której projekt przewidywał wszystkie niedziele z zakazem handlu a oczekiwaniami przedstawicieli przedsiębiorców, którzy nie chcieli ograniczeń. Dlatego też przez najbliższe dwa lata zakupy w marketach, czy galeriach handlowych zrobimy tylko w dwie niedziele w miesiącu - pierwszą i ostatnią. Wyjątkiem będzie czas okołoświąteczny. Zakupy zrobimy w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, a także w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia.

W tym roku sklepy będą zamknięte: 11 marca, 18 marca, 1 kwietnia (Wielkanoc), 8 kwietnia, 15 kwietnia, 22 kwietnia, 13 maja, 20 maja (Zielone Świątki), 10 czerwca, 17 czerwca, 8 lipca, 15 lipca, 22 lipca, 12 sierpnia, 19 sierpnia, 9 września, 16 września, 23 września, 14 października, 21 października, 11 listopada (Święto Niepodległości), 18 listopada, 9 grudnia.

Ustawa jednak będzie ewoluować. Dlatego też od stycznia 2020 roku zakupów nie zrobimy już w żadną niedzielę - z wyjątkiem siedmiu w roku - trzech przedświątecznych oraz ostatnich niedziel przypadających w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, kiedy trwają wyprzedaże.

Gdzie zrobimy zakupy w niedziele?

Ustawa o zakazie handlu jest pełna wyjątków od tego zakazu. Przewiduje ich ponad 30. Otwarte więc będą: stacje benzynowe; miejsca gdzie odbywa się handel kwiatami: kwiaciarnie i giełdy kwiatowe; apteki i punkty apteczne; zakłady lecznicze dla zwierząt; sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami; miejsce, gdzie zakupić można bilety, tytoń, prasę, kupony gier; pocztówki pocztowe; obiekty infrastruktury krytycznej: szpitale, straż pożarna, komisariaty policji, zakłady produkcyjne; zakłady hotelarskie; obiekty kulturalne, sportowe, związane z oświatą, turystyką, wypoczynkiem; miejsca festynów, jarmarków, innych imprez; sklepy w obiektach służby zdrowia; placówki na dworcach, portach i przystaniach. Wyłączone z zakazu handlu w niedziele są też obiekty zajmujące się sprzedażą produktów pochodzenia rybnego; sklepy w portach lotniczych, strefy wolnocłowe. Handel dopuszczalny jest także w środkach transportu, na statkach morskich, powietrznych, a także w jednostkach penitencjarnych, w jednostkach wojskowych.

Zakupy będzie można zrobić przez sklepy i platformy internetowe, dostępne będą automaty z produktami. Dopuszczalny jest także rolniczy handel detaliczny oraz związany z maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi do nich. Otwarte będą też punkty sprzedaży kwiatów, zniczy przy cmentarzach, jak i zakłady pogrzebowe. Zakazu handlu nie obowiązują także sklepów, gdzie za ladą stanie ich właściciel, piekarni, cukierni, lodziarni, działalności gastronomicznej, rynków hurtowych i skupów zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw i mleka surowego.

- Taka forma ustawy miała być kompromisem, ale to nie jest to, o co wnioskowaliśmy. Pewne jej zapisy zostały usunięte

- zaznacza Piotr Adamczak z Krajowej Sekcji Pracowników NSZZ „Solidarność” pracowników Biedronki.

- Ustawa została napisana bardzo niestarannie. Duże firmy zatrudniają prawników dla dokładnej interpretacji tych przepisów, jednak praktyka pokaże jak to będzie wyglądać - zauważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu i ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jak będą czynne w niedziele sklepy w Poznaniu?

Większość sklepów takich jak Auchan, Biedronka, Lidl, a także niektóre galerie handlowe spodziewają się szturmu klientów w soboty przed niedzielami bez handlu. Dlatego też wydłużają godziny swojego otwarcia. W Lidlu w piątki i soboty zakupy zrobimy do godz. 22, w Biedronce zaś do 23.

Czy 11 i 18 marca otwarta będzie Żabka? To zależy już od konkretnych franczyzobiorców. Ci będą mogli otworzyć swoje sklepy, jeśli sprzedaż będą prowadzić osobiście i na własny rachunek.

Zmiany dotyczące godzin otwarć wprowadzają nie tylko sieci marketów, ale także galerie handlowe, które informują, że mimo zamkniętych sklepów będą w każdą niedzielę do dyspozycji klientów. W nich przecież mieszczą się też kina, restauracje, kawiarnie - tych miejsc zapisy ustawy nie obowiązują.

Stary Browar na okres próbny - przez najbliższe trzy miesiące od 2 marca wydłużył godziny otwarcia w piątki i soboty do godz. 22.

- Nie byliśmy zaskoczeni, że tak wielu najemców opowiedziało się za wydłużeniem godzin pracy w piątki i soboty

- mówi Magdalena Kowalak, prezes spółki zarządzającej Starym Browarem. W niedzielę, jak dotychczas, otwarte będzie Multikino, restauracje, kawiarnie oraz SuperPharm, gdzie mieści się apteka.

Otwarte będzie także galerie Plaza, Avenida, Posnania, gdzie skorzystać będzie można z oferty rozrywkowej, restauracyjnej, kawiarnianej, oddać rzeczy do pralni, a także zrobić zakupy w kioskach. Zakupy zrobimy również na targowisku Dolna Wilda, czyli Bema oraz na giełdzie kwiatowej.

Zamknięte będą natomiast sklepy budowlane takie jak Castorama, Brico, Leroy Merlin, meblowe: Ikea, Agata Meble, a także stacje obsługi samochodów, jak np. Norauto. Z galerii handlowych całkowicie zamknięte będą: centrum A2, King Cross, a także Panorama i M1.

Jak będą czynne w niedziele sklepy w Pile?

Dwie największe galerie handlowe w Pile - Atrium Kasztanowa i Galeria VIVO będą otwarte. Będą jednak w nich czynne tylko niektóre punkty, głównie restauracje, apteki, cukiernie, kino, klub fitness, sale zabaw dla dzieci. Nieliczny wyjątek jeżeli chodzi o sklepy to Chińskie Centrum Q&Q w galerii VIVO. Centrum handlowe TESCO będzie zamknięte.

Jak będą czynne w niedziele sklepy w Gnieźnie?

Jeżeli chodzi o Galerię Gniezno, bo to największe centrum handlowe w Gnieźnie w najbliższą niedzielę - 11 marca w godzinach 10 do 20 otwarte będą następujące punkty: apteka, punkt gastronomiczny Greco, Wytwórnia Lodów Prawdziwych, sklep odzieżowy Quiosque, Kolporter oraz Kino Helios. Wszystkie inne punkty będą zamknięte. W kolejną niedzielę - 18 marca będzie podobnie.

W kolejnym centrum handlowym przy ulicy Sobieskiego, choć dużo mniejszym, gdzie zarządcą jest Carrefour, będzie otwarta tylko kwiaciarnia.

Jak udało nam się ustalić, Centrum Meblowe Goja będzie całkowicie zamknięta.

Jak będą czynne w niedziele sklepy w Ostrowie?

Największy obiekt handlowy w powiecie ostrowskim, Galeria Ostrovia całkowicie zamyka swoje podwoje w najbliższą niedzielę, 11 marca.

- Wszystkie sklepy, butiki i restauracje będą w tym dniu nieczynne. Zapraszamy naszych klientów w sobotę, do godziny 21

- mówi Aneta Goryś z Galerii Ostrovia.

Podobnie będzie tam w następną niedzielę, 18 marca. Nieczynne będą również sklepy należące do sieci „Grosik”. Natomiast wszystko wskazuje na to, że zakupy będzie można zrobić w małych, osiedlowych sklepikach, gdzie bezpośrednio przy ladzie stanie właściciel. Tak było w Ostrowie już w ubiegłym roku, w dniu ustawowo wolne od handlu.

Jak będą czynne w niedziele sklepy w Koninie?

Jak to będzie wyglądało w regionie konińskim? Centrum Handlowe Ferio będzie zamknięte. Wejdziemy do Calypso i kupimy jedzenie w McDonald’s. Główny budynek - galeria handlowa nie zostanie otwarta, pomimo że znajdują się tam restauracje i kawiarnia. Z kolei - druga galeria handlowa w Koninie - Galeria nad Jeziorem- będzie otwarta, by móc skorzystać tam z oferty apteki, Kolportera, kina i strefy gastronomicznej.

PIP będzie sprawdzać, czy sklepy są nieczynne

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole obiektów handlowych w najbliższą niedzielę. Próby obejścia ustawy zakazującej handlu w niedzielę mogą zwyczajnie nie opłacić się pracodawcom. Kara grzywny może wynieść 100 tys. zł. Wszystko w zależności od wielkości obrotów i powtarzającego się wykroczenia.

- Sygnały o łamaniu zakazu handlu w niedziele i święta można zgłaszać pod numerem tel. 530 624 553

- informuje Michał Wyszykowski z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu.

Za uporczywe łamanie prawa kodeks karny przewiduje ograniczenie wolności lub karę grzywny w wysokości przekraczającej nawet 1 mln zł.

Współpraca: BP, MWE, SI, TR

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.