Agata Pustułka

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już „Emerytury Plus”. Powinny trafić na konta najpóźniej do 25 maja 2019 roku

W województwie śląskim tzw. trzynastą emeryturę otrzyma 1,2 mln emerytów i rencistów Fot. 123RF W województwie śląskim tzw. trzynastą emeryturę otrzyma 1,2 mln emerytów i rencistów
Agata Pustułka

Wypłata trzynastych emerytur już się rozpoczęła. Pieniądze wraz z majową emeryturą bądź rentą powinny pojawić się już u niektórych emerytów i rencistów. W województwie śląskim „trzynastkę” otrzyma około 1,2 mln osób.

Jednorazowe świadczenie, czyli tzw. trzynastą emeryturę, otrzymają osoby, które na 30 kwietnia miały ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy - w tym rent dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, rent szkoleniowych, renty socjalnej, renty rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Otrzymają pod warunkiem, że wcześniej pobierały te świadczenia. Tzw. trzynastą emeryturę dostaną także ci, którym świadczenia ZUS przyznał później, np. w czerwcu, bo prowadził postępowanie wyjaśniające, o ile prawo do ich wypłaty będzie obejmowało 30 kwietnia 2019 r. „Trzynastki” natomiast nie otrzymają osoby, które na 30 kwietnia miały zawieszone prawo do świadczenia, np. z uwagi na przychody przekraczające obowiązujące progi zarobkowe.

W województwie śląskim „Emeryturę Plus” otrzyma około 1,2 mln osób. Najwięcej takich świadczeń wypłaci oddział ZUS w Rybniku - 256 tys., następnie oddział ZUS w Zabrzu - 230 tys. Trzeci pod względem liczby osób w naszym województwie, którym ZUS wypłaci „trzynastą emeryturę”, jest chorzowski oddział ZUS (205 tys. osób), na czwartym miejscu oddział w Sosnowcu (wypłaty dla 199 tys. klientów), potem oddział ZUS w Bielsku-Białej (161 tys. osób) i oddział częstochowski, który „Emeryturę Plus” wypłaci#około 148 tys. osób. Przyznanie „13. emerytury” jest automatyczne, nie trzeba więc składać wniosku w tej sprawie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci je razem ze świadczeniem przysługującym za maj, w ustalonych terminach płatności, czyli 1, 6, 10, 15, 20 i 25 maja. - Dla sporej części seniorów terminem wypłaty jest pierwszy dzień miesiąca, który w maju przypada na dzień wolny od pracy. Dlatego tej grupie odbiorców przelewy realizowaliśmy wcześniej, bo nawet 29 lub 30 kwietnia. Pozostali świadczeniobiorcy otrzymają „trzynastkę” w terminach, w których zwykle otrzymują emerytury bądź renty - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W szczególnej sytuacji są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Te przysługujące za maj będą wypłacone w czerwcu.

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.