Paulina Musialska

Zamek Ogrodzieniec w remoncie. Zmiana trasy zwiedzania. A Najazd Barbarzyńców? Odbędzie się 25-26 maja 2019.

Prace budowlane obejmują między innymi dziedziniec pański. Prawdopodobnie potrwają do października tego roku Fot. Paulina Musialska Prace budowlane obejmują między innymi dziedziniec pański. Prawdopodobnie potrwają do października tego roku
Paulina Musialska

Rusztowania, betoniarki i sporo kabli. Taki widok od wita turystów w Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Zmieniona została trasa zwiedzania. Ma to związek z remontem konserwatorskim. Spokojnie: Najazd Barbarzyńców 25-26 maja odbędzie się planowo.

Od kilku tygodni (czyli wiosną 2019) turyści odwiedzający ogrodzieniecki zamek wita widok rusztowań oraz trwających prac budowlanych. Skrócona została trasa zwiedzania. Nie zobaczymy teraz muzeum zamkowego oraz zbrojowni. Zmiany mają związek z remontem konserwatorskim, na który zarządzająca obiektem Spółka Zamek pozyskała spore dofinansowanie.

- Prace nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie obiektu. Nadal została utrzymana jednokierunkowa trasa zwiedzania. Oczywiście, zwiedzanie jest utrudnione, czasowo wyłączane są pewne fragmenty zamku. Turyści mogą jednak bezpiecznie przejść całą wyznaczoną trasą. Wkrótce zbrojownia i muzeum zamkowe zostaną udostępnione do zwiedzania - mówi Marek Gądek, dyrektor do spraw marketingu w Spółce Zamek.

Dowodem na normalne funkcjonowanie zamku jest fakt, że organizowane są tam imprezy cykliczne. W najbliższy weekend (25-26 maja) odbędzie się tam XVI Najazd Barbarzyńców.

Remont konserwatorski prowadzony w 2019 roku na Zamku Ogrodzieniec to kontynuacja prac prowadzonych tam już w latach 2013-2016. Został podzielony na dwie części. Pierwsza to remont murów zamkowych i obwodowych. Obejmuje m.in. dziedziniec pański, czyli miejsce, w którym koncentruje się ruch turystyczny na zamku. Wymieniona zostanie jego nawierzchnia i odwodnienie. Wymienione zostanie też poszycie sklepiku. Remont konserwatorski objął także studnię, pomieszczenia gościnne i Zamek Wysoki. Izba kucharska ma zostać zaadaptowana na potrzeby małej toalety, która będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Druga część to wykonanie instalacji elektrycznej wewnętrznej. Rozprowadzona zostanie praktycznie po całym zamku. Nie pojawi się jedynie w pomieszczeniach dawnych spichlerzy.

Pojawi się także instalacja iluminacyjna, która oświetli mury zamkowe wzdłuż trasy zwiedzania. Największy efekt będziemy mogli oglądać na dziedzińcu pańskim oraz dziedzińcu gospodarczym.

- Instalacja będzie sterowana komputerowo. Z możliwością zaprogramowania kilku wersji i regulacją natężenia światła - dodaje Marek Gądek.

Ponadto zostanie wykonana instalacja umożliwiająca wzbogacenie zwiedzania o efekty audiowizualne. Wszystkie prace przebiegają zgodnie z ich harmonogramem. Wykonano już część instalacji, założono okablowanie do systemów sterowania, światłowody oraz oświetlenie na krużgankach muru kurtynowego, muzeum oraz zbrojowni. Trwają też prace związane z remontem kładki żelbetowej na terenie przedzamcza, przylegających do niej murów obronnych oraz suchej fosy. Prace na zamkowym dziedzińcu potrwają do końca października.

Warto także dodać, że zakończyły się już prace renowacyjne w grodzie na Górze Birów. Obiekt jest już gotowy do zwiedzania.

Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.