Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu bez drzew? Zobaczcie zdjęcia, już tak było

Czytaj dalej
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Anna Dziedzic

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu bez drzew? Zobaczcie zdjęcia, już tak było

Anna Dziedzic

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zna prawie każdy mieszkaniec regionu. Ruiny zamku w Podzamczu stoją w tym samym miejscu od kilkuset lat, podobnie jak otaczające go wapienne skałki. Warto jednak przyjrzeć się przedwojennym fotografiom tego miejsca, wtedy dopiero widać jak bardzo się zmieniło od tamtych czasów.

Przed pierwszą, a nawet drugą wojną światową w latach 1914 - 1934, okolice zamku w Podzamczu wyglądały zupełnie inaczej.

Gdzie się podziały drzewa?

Pierwsza różnica, która rzuca się w oczy od razu to całkowity brak drzew w tym miejscu. To sprawia, że zarówno ruiny jurajskiej warowni, ale także pobliskie wapienne ostańce, są doskonale wyeksponowane. Dziś zarówno całe otoczenie zamkowych murów jak i pobliskie tereny są zielona enklawa, toną w drzewostanie.

Piłsudski i premier Sławek w Podzamczu

Na pionowym zdjęciu widać z kolei dzisiejsze Sanktuarium Maryjne w Skałce w Podzamczu. Zdjęcie wykonano 22 lipca 1930 roku, w tym dniu Ogrodzieniecki zamek zwiedzał marszałek Józef Piłsudski, towarzyszyli mu Walery Sławek - ówczesny premiera oraz Stanisław Car - minister sprawiedliwości. Gazeta Polska, 23 lipca 1930 donosiła o wypadku do jakiego doszło podczas tej wycieczki, otóż, na łące przed kapliczką, potknął się i złamał rękę premier Walery Sławek. Kuzyn Walerego Sławka był w tym czasie proboszczem w Gieble, stąd jego częste wizyty w naszych okolicach, w latach 1928-33 brał udział w inauguracji i zakończeniu roku szkolnego w Ogrodzieńcu i Pilicy.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.