Zamek w Tworkowie w remoncie. Odrestaurują wieżę [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Król
Aleksander Król

Zamek w Tworkowie w remoncie. Odrestaurują wieżę [ZDJĘCIA]

Aleksander Król

Z dawnej posiadłości hrabiego von Saurma-Jeltsch w Tworkowie (gmina Krzyżanowice) pozostały już tylko nagie mury, a mimo to ruiny zamku to najczęściej odwiedzane miejsce przez nowożeńców z całego regionu, którzy wykonują tu pamiątkowe sesje fotograficzne. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości, młode małżeństwa będą mogły zrobić sobie zdjęcia także na wieży, skąd widok podobno zapiera dech w piersiach? Urzędnicy mają gotowy projekt jej odbudowy.

"Z wielkich obrazów, płócien, które zajmowały nieraz całą ścianę sali, patrzyły przyćmione postacie jeźdźców, siedzących na barwnie przystrojonych koniach. Wszędzie stały szafy: niektóre z nich były wykładane szlachetnym drzewem, inne misternie rzeźbione. Galeria zawieszona była trofeami myśliwskimi - skórami i rogami różnych zwierząt krajowych i egzotycznych, upolowanych niegdyś przez dawnych właścicieli zamku. Cała jedna sala położona w dolnej kondygnacji była zawieszona wszelkiego rodzaju bronią: mieczami, szablami, rapierami" - tak opisywał wnętrza zamku w Tworkowie Ludwik Bielaczek, tworkowski fornal we wspomnieniach, opublikowanych w książce "Ze studni zapomnienia".

I chociaż do dziś z dawnej posiadłości hrabiego von Saurma-Jeltsch pozostały już tylko nagie mury, zamek to najczęściej odwiedzane miejsce przez nowożeńców z całego regionu, którzy wykonują tu pamiątkowe sesje fotograficzne. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości, młode małżeństwa będą mogły zrobić sobie zdjęcia także na wieży, skąd widok podobno zapiera dech w piersiach? Urzędnicy mają gotowy projekt jej odbudowy.

Chcą odrestaurować i udostępnić wieżę

Mamy gotowy projekt na "wieżę widokową" i odrestaurowanie prawej części zamku. Chcielibyśmy to zrealizować z funduszy zewnętrznych, jakie będą do uzyskania w tzw. nowym okresie programowania - zapowiada Grzegorz Utracki, wójt gminy Krzyżanowice. - Oczywiście, nie będziemy odbudowywać pałacu, bo to byłby nonsens. Natomiast chcemy, żeby to miejsce było wykorzystywane jako miejsce spotkań, festynów i koncertów. Marzyłaby mi się też sala do jakiś ekspozycji, odczytów, kameralnych koncertów, bo zamek jest niezwykle urokliwy - mówi Utracki.

Potrzebne są jednak olbrzymie nakłady finansowe. - Nawet milion złotych, albo i więcej. Dlatego na pewno nie będziemy robić tego z budżetu gminy - dodaje.

Podczas prac odkryto piwnice zamkowe

Gmina, wspólnie ze śląskim konserwatorem zabytków, finansuje jednak prace, które obecnie wykonywane są na zamku w Tworkowie, a ich wartość opiewa na 80 tysięcy złotych. Podczas robót konserwacyjnych pracownicy odkryli zasypane piwnice.

- Te prace na razie polegają na zabezpieczaniu ruin, odkrywaniu kolejnych piwnic, stropów i innych elementów. Konserwator zdecydował, że je także trzeba zabezpieczyć. Dlatego wystąpiliśmy o kolejne dofinansowanie jeszcze na ten rok i będziemy kontynuować prace konserwatorskie. Trzeba i warto to robić, bo miejsce to jest niezwykle urokliwe - mówi wójt.
Nowożeńcom ruiny przynoszą szczęście

O urokach ruin zamku w Tworkowie nie trzeba przekonywać nowożeńców, którzy przyjeżdżają do Tworkowa co weekend. - Właśnie sesję zakończyła jedna para, w weekend będą kolejne - mówi nam pani Urszula Pilipiszyn, która mieszka obok zamku i otwiera jego bramy, gdy przychodzą turyści. - Ruch jest naprawdę duży, dawniej tak nie było - dodaje pani Urszula.

Historia zamku w Tworkowie

Ruiny zamku to pozostałości po dawnej siedzibie Reiswitzów i Tworkowskich, wzniesionej prawdopodobnie w II połowie XVI wieku na fundamentach zamku średniowiecznego.

W roku 1860 nowym właścicielem zamku został hrabia von Saurma-Jeltsch, który postanowił przebudować zamek, mimo że w 1830 roku był gruntownie odnowiony. Zadanie to zostało powierzone znanemu architektowi Carlowi Heydenreichowi.
Kres świetności zamku położył pożar, który wybuchł w nocy z 8 na 9 stycznia 1931 roku. Ogień strawił cały budynek, łącznie z wieżą zegarową. Mimo że w oficjalnych dokumentach stwierdzono, że przyczyna ognia była nieznana, istnieją przypuszczenia o celowym podpaleniu zamku, w celu uzyskania odszkodowania.

Nie wiesz, gdzie leży Tworków? Zobacz na mapie

trivoo
Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.