Zamiast namalować rowery na chodniku, rozbiorą kostkę i wyleją asfalt. Opozycja: to marnowanie pieniędzy

Czytaj dalej
Aleksander Król

Zamiast namalować rowery na chodniku, rozbiorą kostkę i wyleją asfalt. Opozycja: to marnowanie pieniędzy

Aleksander Król

W Rybniku na ulicy Raciborskiej rozbiorą dwukolorowy, podzielony na część dla pieszych i rowerzystów chodnik z kostki brukowej, by stworzyć trasę rowerową z asfaltu. Opozycja grzmi, że to marnowanie pieniędzy

Na ulicy Raciborskiej w Rybniku kilka lat temu zbudowano szeroki chodnik z kostki brukowej. Ułożono kształtki w dwóch kolorach po to, by w przyszłości podzielić go na pół, dedykując jedną stronę pieszym, drugą rowerzystom. Dziś zamiast wymalować na chodniku poziome znaki z symbolem roweru (zresztą oznaczenia ścieżki rowerowej w niektórych miejscach już się pojawiły), kostkę rozbiorą, a w jej miejsce wyleją asfalt, by stworzyć trasę dla cyklistów podobną do tej, jaka powstała nad zalewem rybnickim. Opozycja grzmi, że to marnowanie pieniędzy, tym bardziej, że miasto zwiększa jeszcze wydatek na tę inwestycję o 600 tysięcy złotych (zadanie ma pochłonąć ponad 3,1 mln zł).

- Doszło do sytuacji kuriozalnej. 7 lat temu wyremontowaliśmy drogę, zrobiliśmy chodniki po obu stronach. Wtedy ówczesny pełnomocnik ds. dróg w Rybniku, za rządów Adama Fudalego, mówił jednoznacznie, że jak skończą się gwarancje na te drogi (red. bo były wykonywane za unijne dotacje), to jeden z tych chodników zostanie przekształcony w ścieżkę rowerową. Tak miało być na Wodzisławskiej i Raciborskiej. Teraz się okazuje, że miasto dostało 10 mln zł na ścieżki rowerowe i dlatego postanowiło rozebrać chodnik z kostki betonowej, którego stan jest idealny i zrobić asfaltowy. To absurdalny pomysł. Najpierw zbudowaliśmy ładny chodnik dwukolorowy, a teraz go będziemy rozbierać. Tą niegospodarność zauważają nawet internauci - mówi Henryk Cebula, radny opozycji z Samorządowego Ruchu Demokratycznego.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.