Zapraszamy na spacer po Muzeum Powstań Śląskich [WIRTUALNE ZWIEDZANIE]

Czytaj dalej
Sonia Cichoń

Zapraszamy na spacer po Muzeum Powstań Śląskich [WIRTUALNE ZWIEDZANIE]

Sonia Cichoń

Multimedialne i nowoczesne – oto Muzeum Powstań Śląskich, które w Świętochłowicach swoje podwoje otworzyło 18 października. Na otwarciu nie zabrakło gwiazd – polityki i filmu. Było podniośle, już pierwszego dnia odwiedziło je 1300 osób.

Jak informują pracownicy, codziennie przyjeżdżają wycieczki szkolne, a popołudniami przychodzą mieszkańcy z całymi rodzinami. Nie brakuje ludzi starszych, którym niejednokrotnie zakręci się w oku łza ...

- Przyszliśmy z ciekawości, bo jesteśmy pod wrażeniem, jak ta ruina mogła się aż tak zmienić. Zabraliśmy ze sobą wnuki, bo każdy mieszkaniec naszego regionu powinien znać historię powstań – opowiadają państwo Marczykowie, spotkani przez nas w muzeum.

Najedź kursorem na zdjęcie i rozpocznij spacer

Ruina, czyli zabytkowy budynek przy ulicy Polaka 1 z 1907 roku, jeszcze kilkanaście miesięcy temu była bliska degradacji. Po kapitalnym remoncie, wielu nazywa ten gmach najpiękniejszym w mieście! Wchodząc do środka przenosimy się w magiczny świat z początku XX wieku. Wędrując po salach poznajemy historię śląskich zrywów – krok po kroku, bo chodzi o to, aby każdy z nas coś zapamiętał, i aby nie była to kolejna nudna lekcja historii, jakie pamiętamy ze szkolnych lat.

Tutaj możemy wejść do zabytkowego tramwaju i odbyć fascynującą podróż po ulicach Świętochłowic z 1919 roku, zrobić sobie zdjęcie w stroju powstańca, zajrzeć do sztabu wojsk, a nawet zagłosować w plebiscycie! Obiekt naszpikowany jest elektroniką. Nie znajdziecie tu przewodnika, który w zależności od nastroju, przeprowadza nas przez kolejne sale. Zwiedzającym towarzyszy narrator, a opowieść przez niego snuta wyświetlana jest na całych powierzchniach ścian! W ciągu 1,5 godziny jesteśmy w stanie przenieść się do pałacu wersalskiego, klasy szkolnej, mieszkania śląskiego czy drukarni. Częścią ekspozycji jest także film, którego fabuła opowiada nie tylko o heroicznej walce, ale wpleciono także wątek miłosny. Ślązak Franek i jego najlepszy przyjaciel, Niemiec Karl zakochują się w tej samej dziewczynie. Wybucha powstanie śląskie. Franek walczy, Karl musi wyjechać z rodziną - to w skrócie fabuła filmu o roboczym tytule "Franek".

Najedź kursorem na zdjęcie, przeglądaj

Świętochłowickie muzeum możecie zwiedzać codziennie. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy – o 4 zł mniej. Dostępne są także wejściówki rodzinne i grupowe. W niedzielę obiekt możecie penetrować za darmo. Teraz zapraszamy Was na spacer wirtualny. O historii powstań opowiada nam Alan Zych – historyk i pracownik obiektu.

Najedź kursorem na linię czasu i przeglądaj kalendarium

Sonia Cichoń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.