Zarabiasz mniej niż 13 złotych brutto na godzinę? Zgłoś to!

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Michał Kurowicki, (jm, pif, jp)

Zarabiasz mniej niż 13 złotych brutto na godzinę? Zgłoś to!

Michał Kurowicki, (jm, pif, jp)

Związkowcy z Solidarności razem z inspektorami pracy tropią nieuczciwych pracodawców. Zarabiasz mniej niż obowiązkowe 13 złotych brutto za godzinę na umowie zleceniu? Zgłoś to!

Trwa wspólna akcja Solidarności i Państwowej Inspekcji Pracy „13 zł... i nie kombinuj”. W jej ramach do związkowców i inspektorów mogą zgłaszać się pracownicy, którzy nie dostają minimalnej stawki, czyli 13 złotych brutto za godzinę.

Dwa mandaty, dwa ostrzeżenia
– W zakresie przestrzegania wypłaty minimalnej stawki godzinowej osobom świadczącym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych inspektorzy pracy przeprowadzili łącznie 51 kontroli – wylicza Andrzej Machnowski, zastępca okręgowego inspektora pracy w Zielonej Górze.

Na podstawie ujawnionych wykroczeń dwóch przedsiębiorców ukarano mandatami, a w przypadku dwóch innych zastosowano „środek wychowawczy” w postaci ostrzeżenia.
Oszukiwani pracownicy zgłaszają się też do związkowców.
– Na razie odebraliśmy trzy zgłoszenia – usłyszeliśmy wczoraj od Waldemara Rusakiewicza, przewodniczącego gorzowskiej Solidarności. – Dotyczą one dwóch firm. Jedna jest z branży ochroniarskiej, druga zajmuje się przewożeniem części samochodowych. Zgłaszający osobiście przyszli do siedziby związku.
W jaki sposób pracodawcy wyzyskują swoich pracowników?

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu Gazety Lubuskiej oraz z wydaniu PLUS.

Michał Kurowicki, (jm, pif, jp)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.