Agata Pustułka

Zarobki niań rosną, ale chętnych nie przybywa. Dlaczego?

Zarobki niań rosną, ale chętnych nie przybywa. Dlaczego? Fot. Pixabay
Agata Pustułka

W województwie śląskim brakuje niań. Ogłoszeń rodziców jest znacznie więcej od pań, które chcą się podjąć tego odpowiedzialnego zadania.

Jak wynika z raportu serwisu Niania.pl, pensje niań w Polsce ciągle wzrastają. Nie wpływa to jednak pozytywnie na zainteresowanie tym zawodem. Np. w województwie mazowieckim brakuje blisko 3 tys. niań.

Jedynie w województwach warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim liczba niań jest wyższa niż liczba rodziców, którzy poszukują opiekunek dla swoich pociech, co jest związane z mniejszą zasobnością portfeli, ale też z faktem, że wolimy „zatrudniać” babcie lub dawać dorobić znajomym i płacimy im mniej.

W województwie śląskim rodziców poszukujących niań jest o ponad tysiąc więcej niż pań zainteresowanych tą odpowiedzialną, ale dobrze opłacaną pracą. Najwięcej w takich miastach jak Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała.

Z raportu Niania.pl „Rynek niań w Polsce w 2017 r. na tle innych form opieki” wynika, że od 2013 roku stawka godzinowa opiekunek wzrosła o 1,72 zł. Przez cały czas stawka ta jest wyższa niż stawka minimalna netto w naszym kraju.

Zarobki nie zachęcają jednak do podejmowania pracy w charakterze niani. W Polsce podaż w tej branży jest o wiele niższa niż popyt.

- Opiekowanie się dziećmi to trudne zadanie. Niania musi rozumieć się nie tylko z podopiecznym, ale również z jego rodzicami. To zawód, do którego trzeba mieć powołanie - uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży oraz ekspert Niania.pl.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.