Lucyna Makowska

ŻARY. Budowa nowej strażnicy w powiecie żarskim rośnie w oczach

Budowa nowej siedziby straży pożarnej ma  się zakończyć w 2022 roku. Fot. Lucyna Makowska Budowa nowej siedziby straży pożarnej ma się zakończyć w 2022 roku.
Lucyna Makowska

Postępuje budowa jednostki ratowniczo- gaśniczej dla strażaków żarskiej komendy. Obiekt budowany jest na ul. Zielonogórskiej.

12 milionowa inwestycja w 60 proc. ( ok. 7,1 mln zł) będzie finansowana z budżetu państwa, na pozostałe 40 proc., tj. 4,9 mln zł składają się samorządy. Budowa rozłożona jest na lata 2017- 2022. Działki pod strażnicę na swoich terenach przekazała nieodpłatnie już kilka lat temu gmina wiejska Żary. Wykonany został zjazd na teren strażnicy z ul. Zielonogórskiej oraz fundamenty budynku komendy, jednostki ratowniczo gaśniczej i wieży. Ogrodzono również teren strażnicy.

- Inwestycja jest przykładem współpracy z rozumienia samorządów, które wspierają budowę - podkreśla Robert Słowikowski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Żarach.

Sukcesywnie realizowane są kolejne etapy przedsięwzięcia. Od 2017 roku, małymi krokami idziemy do przodu. Wzniesiono już fundamenty, a na początku tego roku usunięto kolizję energetyczną na działce.

Obecnie rozstrzygnięty został przetarg na budowę w stanie surowym dwóch budynków komendy i jednostki rarowniczo-gaśniczej na kwotę 3 mln zł. Co będzie realizowane już w tym roku.

Do realizacji na lata 2018- 2022 zaplanowano nie tylko budynek straży pożarnej, ale i wiat kontenerowo- parkingowych, przyłącza gazowego, przyłącza telekomunikacyjnego, zbiorników na wody opadowe.

Na terenie obiektu powstanie ścianka do ćwiczeń wysokościowych z bieżnią, tory ćwiczeń pożarniczych, wielofunkcyjne boisko , place manewrowe, wewnętrzne parkingi , chodniki i drogi.

W ramach inwestycji budowane będą też zjazd z drogi publicznej. Powstanie również wiata śmietnikowa, ogrodzenie, oświetlenie zewnętrzne, ale i strażacki poligon do ćwiczeń z obiektami małej architektury. Na terenie remizy strażnicy znajdzie się 14 garaży na duże samochody ratowniczo-gaśnicze, oraz trzy małe, oraz warsztat. Ostatnim elementem będą nasadzenia zieleni.

Lucyna Makowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.