Zasadzą 107 drzew przy ul. Ogrodowej

Czytaj dalej
Iwona Jędrzejczyk

Zasadzą 107 drzew przy ul. Ogrodowej

Iwona Jędrzejczyk

Lipy, klony, platany, grusze i wiśnie pojawią się wzdłuż ulic w centrum miasta Będą sadzone w ramach rewitalizacji obszarowejMa ich być około 2 tysięcy.

Około 2 tys. drzew zostanie zasadzonych w centrum miasta do 2022 r., w ramach rewitalizacji obszarowej. 107 z nich pojawi się wzdłuż 1,3-kilometrowego odcinka ul. Ogrodowej (od ul. Nowomiejskiej do ul. Cmentarnej), na której renowację magistrat ogłosi lada moment przetarg. Jednocześnie zostaną ogłoszone dwa kolejne przetargi - na wybór wykonawcy prac na 230-metrowym odcinku ul. Gdańskiej (od ul. Ogrodowej do ul. Legionów) oraz 250-metrowym fragmencie ul. Zachodniej (od ul. Ogrodowej do ul. Legionów). Nowe drzewa (w liczbie 51) pojawią się także na wspomnianej ul. Gdańskiej. Będą to: lipy, klony, grusze, głogi, miłorzęby, platany, kasztanowce, dęby, wiśnie i jabłonie. Będą sadzone na specjalnym, tzw. strukturalnym podłożu, opracowanym przez naukowców, które w Łodzi zostanie zastosowane po raz pierwszy. Dzięki niemu drzewa w centrum miasta mają mieć lepsze warunki do wzrostu.

- Wszystkie trzy odcinki ulic przejdą kompleksową przebudowę, z wymianą nawierzchni zarówno jezdni, jak i chodników - mówi Katarzyna Mikołajec, p.o. dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. - Na ul. Ogrodowej i ul. Zachodniej pojawi się asfalt, a na ul. Gdańskiej kostka kamienna i granitowa. Na tej ostatniej nie będzie też wyniesionych chodników. Będą zrównane z poziomem jezdni. Nadal ulica ta będzie jednak dostępna dla kierowców.

Rozstrzygnięcie przetargów jest planowane na wakacje. Wówczas ich zwycięzcy będą mogli przystąpić do prac projektowych. Prace w terenie rozpoczną się prawdopodobnie w połowie przyszłego roku i potrwają do końca 2019 r.

Wkrótce magistrat ogłosi również przetarg na renowację miejskich budynków ulokowanych w tym samym rejonie. W pierwszej kolejności będą to kamienice przy ul. Gdańskiej 1 i 8 oraz przy ul. Legionów 20. Po rewitalizacji będą w nich na parterze lokale usługowe, a na wyższych kondygnacjach - mieszkania. Dodatkowo w kamienicy przy ul. Gdańskiej 8 powstanie miejska biblioteka. Na kompleksowy remont czekają także trzy należące do miasta famuły przy ul. Ogrodowej. Na renowację tej pod numerem 24, z której wyprowadzono już lokatorów i w której wykonano część prac, przetarg zostanie ogłoszony wkrótce. Jej remont ma zakończyć się w 2018 r. Dwie pozostałe famuły (pod numerami 26 i 28) będą odnawiane dopiero około 2020 r., kiedy remonty w części miejskich kamienic w centrum już się zakończą i będzie można do nich przeprowadzić blisko 300 rodzin mieszkających obecnie przy ul. Ogrodowej.

Koszt wszystkich prac w tym rejonie to około 50 mln zł.

Iwona Jędrzejczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.