Zaskakujące odkrycie pod Krosnem. Wykopali szczątki messerschmitta

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Jefimow
Ewa Gorczyca

Zaskakujące odkrycie pod Krosnem. Wykopali szczątki messerschmitta

Ewa Gorczyca

Na elementy samolotu natrafiono podczas prac budowlanych na prywatnej działce w Świerzowej Polskiej. - To niemiecki myśliwiec - wyjaśnia Lesław Wilk z Prywatnego Muzeum Pól Bitewnych w Krośnie.

Na pozostałości wraku samolotu natknęli się pracownicy, którzy wykonywali wykop pod fundamenty. Leżały na głębokości około 90 centymetrów.

Właściciel działki postanowił wstrzymać prace i zawiadomić policję.

- Policjanci po otrzymaniu zawiadomienia pojechali na miejsce - mówi Paweł Buczyński z KMP w Krośnie. - Przede wszystkim ich zadaniem było sprawdzenie terenu pod kątem ewentualnych niewybuchów.

Na miejsce przyjechali też konserwator zabytków z Krosna i Lesław Wilk z Prywatnego Muzeum Pól Bitewnych, pasjonat i znawca historii lotnictwa. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że znalezisko to niemiecki samolot myśliwski z okresu II wojny światowej.

- Została wydobyta jedna z łopat trójłopatowego śmigła samolotu oraz chłodnica oleju - opowiada Wilk. - Na niej znajduje się tabliczka znamionowa i właśnie z niej wyczytaliśmy, że jest to element samolotu messerschmitt Bf 109.

Świerzowa Polska graniczy z Krosnem od strony lotniska.

- Prawdopodobnie samolot brał udział w boju i został uszkodzony - przypuszcza Wilk. - Pilot prawdopodobnie był na kursie dolotu do lotniska. Ale widocznie stan techniczny samolotu był już tak kiepski, że doszło do katastrofy zanim zdołał wylądować.

Po ustaleniach z konserwatorem zabytków fachowcy z Prywatnego Muzeum Pól Bitewnych w Krośnie chcieliby sprawdzić, czy ziemia kryje jeszcze więcej elementów samolotu. To mogą potwierdzić specjalistyczne badania.

Lesław Wilk podkreśla, że odkrycie było dla niego zaskakujące.

- Nie miałem wiedzy, że w tym miejscu doszło do katastrofy - przyznaje.

Ewa Gorczyca

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.