Zawiercie ma swoje architektoniczne perełki [TAK BYŁO, TAK JEST]

Czytaj dalej
Paulina Musialska

Zawiercie ma swoje architektoniczne perełki [TAK BYŁO, TAK JEST]

Paulina Musialska

Zawiercie to miasto, które ma już ponad 100 lat. Nic dziwnego, że nie brakuje w nim pięknych zabytków. Jak ulice miasta zmieniały się na przestrzeni tylu lat?

Chociaż pierwszy pociąg przejechał przez Zawiercie w 1847 roku, to dworzec PKP został otwarty dopiero 43 lata później. Był to dworzec II klasy. Dworzec rozbudowany został w latach 1910-1913. Otwarcie nowego dworca odbyło się w 1914 roku.

Zawierciański dworzec jest obecnie jednym z największych zarówno w Zagłębiu, jak i w całym województwie śląskim. W 2009 roku przebudowano głowice rozjazdowe stacji. Od tego momentu pociągi mogą przejeżdżać przez Zawiercie z prędkością nawet 100 km/h. Wcześniej było to 40 km/h. W 2012 zakończył się natomiast gruntowny remont budynku dworca. Budynek nie został jednak przebudowany. Zdecydowano się na pozostawienie oryginalnej architektury.

Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła to zabytkowy murowany kościół. Został wybudowany w latach 1896-1903 w stylu neogotyckim. Projektantem kościoła był Hugo Kuder. Do rangi bazyliki mniejszej parafia została podniesiona 29 czerwca 2009 roku.

Tzw. "Złoty Róg" znajduje się na skrzyżowaniu ulic 3 Maja oraz Powstańców Śląskich w Zawierciu i jest jedną z perełek architektonicznych tego miasta. Powstał w XIX wieku, kiedy bardzo modne było budowanie narożnych kamienic z wykluszem. Zawierciańska kamienica zwieńczona jest pozłacanym dachem w kształcie hełmu. Dawniej w budynku znajdował się sklep Huty Szkła. Obecnie umieszczono tam sklep odzieżowy.

Paulina Musialska

Jestem dziennikarzem odpowiedzialnym przede wszystkim za Zawiercie i powiat zawierciański. Pisanie łączę z pracą fotoreportera. Zajmuję się głównie sprawami ważnymi dla społeczności lokalnej.

Jedną z moich wielkich pasji jest sport. Głównie siatkówka, piłka ręczna i skoki narciarskie. Moją pasją jest także turystyka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Lubię zarażać innych moją miłością do tego terenu i pokazywać im najciekawsze jego zakątki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.