Paulina Musialska

Zawiercie: mieszkańcy chcą referendum w sprawie budowy kopalni cynku i ołowiu

Na Jurze prowadzone były liczne odwierty. Oprócz Zawiercia pod uwagę brane są także, jako lokalizacja kopalni, Ogrodzieniec, Poręba i Łazy Fot. Monika Ziok Na Jurze prowadzone były liczne odwierty. Oprócz Zawiercia pod uwagę brane są także, jako lokalizacja kopalni, Ogrodzieniec, Poręba i Łazy
Paulina Musialska

W Zawierciu wraca sprawa budowy kopalni cynku i ołowiu. Zawiązał się komitet referendalny w sprawie budowy tej kopalni. Jego członkowie chcą poznać opinię mieszkańców w sprawie tej kontrowersyjnej inwestycji.

Budowa kopalni rud cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów ostatnich lat. Inwestycja ma wielu zwolenników i przeciwników. Grupa kilkunastu osób postanowiła sprawdzić opinię mieszkańców. Chce przeprowadzić referendum.

Do zawierciańskiego Urzędu Miejskiego wpłynęło powiadomienie o zawiązaniu Komitetu Referendalnego w tej sprawie. Wskazano także 16-osobowy skład. Są w nim: Tomasz Dudek (pełnomocnik), Barbara Kozioł, Dariusz Bednarz, Tomasz Pacia, Mariusz Szczygieł, Damian Madejski, Edmund Kłósek, Jerzy Gębala, Zbyszek Wojtaszczyk, Marek Kijas, Justyna Gajek, Izabela Paciej, Agnieszka Domagała, Dawid Porębski, Jerzy Poznański, Marek Machelski.

- Celem referendum jest uzyskanie informacji, czy mieszkańcy miasta Zawiercie są zwolennikami czy przeciwnikami budowy kopalni cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego. W tym miasta Zawiercie oraz sąsiednich gmin - czytamy w piśmie podpisanym przez Tomasza Dudka, pełnomocnika inicjatora referendum.

Władze miasta na razie odnoszą się do dokumentu z wyraźną rezerwą. Trwa analiza dokumentu.

- Otrzymaliśmy dokument w ubiegły piątek, więc sprawa jest bardzo świeża. Analizujemy go i odniesiemy się do niego w niedalekiej przyszłości - przekazał Marcin Wojciechowski, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni Komitet Referendalny musi otrzymać informację o liczbie podpisów mieszkańców, które musi zebrać w celu przeprowadzenia referendum. Z informacji przekazanych przez zawierciański Urząd Miejski wynika, że na dzień 31 marca uprawnionych do głosowania jest 40 tys. 617 osób. Komitet referendalny będzie musiał zebrać podpisy 10 proc. mieszkańców. Oznacza to, że na liście muszą podpisać się 4062 osoby. Następnie zostaną zweryfikowane pod względem formalnym.

Jeśli wszystko będzie w porządku, to prezydent musi wyznaczyć termin referendum. Głosowanie będzie ważne, jeśli do urn pójdzie 30 proc. osób uprawnionych do głosowania. Oznacza to, że w referendum musi wziąć udział 12 185 osób.

Ile może kosztować przeprowadzenie referendum w sprawie budowy kopalni rud cynku i ołowiu? Nieoficjalnie mówi się o kwocie sięgającej nawet 100 tys. złotych.

W dalszej części:

 • Na co dokładnie potrzebne są tak duże pieniądze
 • Co na to stowarzyszenie, które kopalni nie chce
 • Ile miejsc pracy obiecywał inwestor
Pozostało jeszcze 37% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.