Zawiercie: mieszkańcy doczekają się w końcu wybiegu dla psów. Zdjęcia

Czytaj dalej
Fot. PAS
Piotr Sobierajski

Zawiercie: mieszkańcy doczekają się w końcu wybiegu dla psów. Zdjęcia

Piotr Sobierajski

Zawiercie chce wybudować wybieg dla psów. To dobra wiadomość zarówno dla właścicieli czworonogów, jak i wszystkich mieszkańców miasta. Na razie trwają rozmowy dotyczące lokalizacji takiego obiektu.

Wkrótce Zawiercie ma dołączyć do grona wielu miast dysponujących wybiegiem dla psów. To specjalnie wygrodzone tereny, na których można bezpiecznie spuścić psa ze smyczy i pobawić się z nim. Miasto liczy, że będzie to miejsce chętnie wybierane przez całe rodziny.

- Będą to wygrodzone tereny, na których czworonogi swobodnie mogą się wybiegać, poćwiczyć na specjalnych urządzeniach, a także się pobawić. Chcemy stworzyć miejsce wypoczynku i rekreacji przyjazne dla zwierząt. Wybiegi będą ekologiczne i bezpieczne - mówi Monika Polak-Pałęga, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu. - Dzięki nim czworonogi będą miały zapewnione właściwe warunki do aktywności fizycznej. Będzie to sprzyjało socjalizacji psów. Dla właścicieli czworonogów wybiegi będą miejscem sprzyjającym spotkaniom towarzyskim i wymianie doświadczeń. Mamy nadzieję, że do tych parków wraz ze swoimi pupilami będą przychodziły całe rodziny z dziećmi - dodaje Monika Polak-Pałęga.

Wstępnie wybrane zostały dwie lokalizacje, w których mógłby powstać wybieg dla psów. Obie znajdują się pomiędzy blokowiskami, czyli w dużych skupiskach mieszkańców. Wszystko po to, aby jak najwięcej osób mogło z niego korzystać. Pierwsza propozycja to ulica Wierzbowa. Druga to działka leżąca przy ulicy Spacerowej. Nieoficjalnie mówi się, że obecnie brana pod uwagę jest jedynie druga z tych lokalizacji. Problemem jest jednak fakt, że w tym miejscu znajduje się prowizoryczne boisko piłkarskie. Pojawiły się głosy sprzeciwiające się jego zagospodarowaniu. Miasto przypomina jednak, że trwają cały czas konsultacje z mieszkańcami.

- Jeżeli zostanie podjęta decyzja o realizacji inwestycji we wskazanej lokalizacji, boisko zostanie zaadaptowane na potrzeby wybiegu dla psów. Aktualnie analizujemy komentarze mieszkańców i aspekty formalno-prawne związane z inwestycją - dodaje Monika Polak-Pałęga.

Na razie miasto skupia się na wyborze lokalizacji. Nadal nie ma projektu obiektu. Nie wiadomo również, kiedy może rozpocząć się inwestycja i ile będzie kosztować.

- Obecnie nie jesteśmy w stanie tego określić. Nie ma jeszcze projektu. Koszt jest uzależniony od ilości i jakości zainstalowanych urządzeń - kończy Monika Polak-Pałęga.

W poprzednich latach miasto zadbało natomiast o pojawienie się koszy na psie odchody. Postawiono je w miejscach najczęściej uczęszczanych przez miłośników czworonogów.

Wybiegi dla psów od kilku lat są bardzo popularne. Tego typu obiekty istnieją już między innymi w Czeladzi, Będzinie i Dąbrowie Górniczej. W Sosnowcu przy ulicy Ostrogórskiej znajdziemy natomiast prawdziwy park rozrywki dla psów. Postawiono tam urządzenia do zabawy dla psów, specjalnie wydzielona ogrodzona przestrzeń wysypana piaskiem, gdzie psy mogą załatwiać swoje potrzeby, są krany z wodą i miski, a także kosze na psie kupy i woreczki. Cały teren jest ogrodzony. Kolejny taki wybieg jest w Parku Sieleckim. ą

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.