Paulina Musialska

Zawiercie: Przedterminowe wybory w powiecie? Jednak ich nie będzie

Zawiercie: Przedterminowe wybory w powiecie? Jednak ich nie będzie Fot. PM
Paulina Musialska

Groźba powtórzenia wyborów zawisła nad Radą Powiatu zawierciańskiego. Powodem miało być niedotrzymanie przez zarząd powiatu terminów, zawartych w ustawie o samorządzie powiatowym. Udało się dopełnić formalności w ostatniej chwili.

W połowie maja 2019 do wojewody śląskiego wpłynęło zawiadomienie, dotyczące powołania zarządu powiatu zawierciańskiego po terminie określonym w ustawie. Przypomnijmy, że rada powiatu ma obowiązek wybrać zarząd w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy. Zdaniem zawiadamiającego, doszło jednak do zaniedbania. Statut powiatu zawierciańskiego przewiduje, że zarząd powiatu musi składać się z pięciu osób. Pierwsza sesja odbyła się 22 listopada i powołano na niej czteroosobowy zarząd w składzie: Gabriel Dors (starosta), Bogusław Piotrowski (wicestarosta), Paweł Sokół (członek zarządu) i Piotr Czarnojańczyk (członek zarządu). Brakowało jeszcze jednego członka zarządu. 31 stycznia na to stanowisko został powołany Włodzimierz Styczyński. Zdaniem osoby, która zawiadomiła o niedopełnieniu formalności, powołanie nastąpiło o jeden dzień za późno. W takiej sytuacji konieczna byłaby organizacja powtórnych wybory do rady powiatu.

Członkowie rady mogą jednak spać spokojnie. Zdaniem wojewody śląskiego, termin został dotrzymany i powtórnych wyborów nie będzie. Ogłoszenie wyników wyborów nastąpiło 30 października 2018 roku w Dzienniku Ustaw Obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej.

- W związku tym, że termin, o którym mowa w art. 27 ustawy o samorządzie powiatowym liczony jest w miesiącach, poczynając od dnia następującego po dniu ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ, upłynął on z ostatnim dniem stycznia 2019 roku - mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego. - Zatem ostatni dzień terminu na dokonanie wyboru zarządu powiatu zawierciańskiego przypadał w dniu 31 stycznia 2019 roku. Oznacza to, że zarząd powiatu zawierciańskiego został wybrany w ustawowo przewidzianym terminie - dodaje Alina Kucharzewska.

Podobnego zdania jest także Gabriel Dors, starosta zawierciański. Podkreśla, że termin biegnie od następnego dnia od ogłoszenia wyników wyborów i jest liczony w miesiącach. Oznacza to, że ostatnim dniem na powołanie zarządu powiatu był 31 stycznia.

- Moim zdaniem termin, którego należało dotrzymać jest jasny. Jestem urzędnikiem i wiem, że liczy się go od następnego dnia od ogłoszenia. Piąty członek zarządu został powołany „rzutem na taśmę”, ale obowiązkowy termin został dotrzymany. Wybory nie będą konieczne - mówi Gabriel Dors.

Dlaczego zarząd powołano tak późno?

Starosta tłumaczy, że piątym członkiem zarządu powiatu miał zostać przedstawiciel opozycji. Po pierwszej sesji doszło jednak do wymiany zdań, dotyczących jednej z osób wchodzących w skład zarządu i ostatecznie wycofano się z tego pomysłu.

W powiecie koneckim będą wybory

Zawiadomienie mogło mieć związek z sytuacją w powiecie koneckim. 23 listopada rada powiatu wybrała tam trzyosobowy zarząd. Statut powiatu mówi jednak, że zarząd ma mieć czterech członków. 26 lutego rada dokonała zmiany statutu i zmniejszyła obowiązkową liczbę członków zarządu powiatu do trzech osób. 20 marca wojewoda zdecydował jednak o rozwiązaniu rady.

Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.