paulina musialska

Zawiercie: synagoga trafiła do miasta. Zabytek będzie odnowiony

Tak dziś wygląda budynek zawierciańskiej synagogi Fot. P. Musialska Tak dziś wygląda budynek zawierciańskiej synagogi
paulina musialska

Zawiercie w końcu może zadbać o jeden ze swoich największych zabytków. Miasto przejęło synagogę od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Teraz zadba o jej odnowienie i ponowne zagospodarowanie.

Synagoga przy ulicy Marszałkowskiej w Zawierciu jest już w rękach gminy. We wtorek (18.02.) wieczorem poinformował o tym Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia. Wydana została decyzja wojewody śląskiego, dzięki której gmina oficjalnie stała się właścicielem zarówno budynku dawnej synagogi, jak i działki, na której znajduje się budynek.

Postępowanie w tej sprawie trwało od 1998 roku. Na wniosek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach prowadziła je Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich. W kwietniu minionego roku prezydent Zawiercia złożył natomiast wniosek o przejęcie działki oraz budynku synagogi.

Budynek od lat był opuszczony i niszczał. W ramach projektu społecznego uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. H. Malczewskiej w Zawierciu na jednej ze ścian powieszony został baner przypominający mieszkańcom i przyjezdnym, że w tym miejscu znajduje się synagoga. Sam budynek jest obecnie w złym stanie technicznym. - Obiekt i teren przejmujemy za darmo i docelowo chcemy stworzyć tam m.in. przestrzeń kulturalną sprzyjającą integracji międzypokoleniowej oraz miejsce pamięci. Staramy się o dofinansowanie na generalny remont i dlatego już dziś prosimy o pomoc mieszkańców - mówi Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.
Na czym ma polegać ta pomoc? Przede wszystkim na odszukaniu zdjęć synagogi i osób, które pamiętają jak ten budynek wyglądał przed wojną od strony ulicy Marszałkowskiej w Zawierciu. W tej sprawie kontaktować możemy się mailowo, wysyłając wiadomość na adres [email protected] oraz poprzez fanpage Miasto Zawiercie na Facebooku.

O tym co powinno znaleźć się w budynku synagogi rozmawiano podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami Zawiercia. Pomysłów na zagospodarowanie budynku i jego otoczenia było wiele. Proponowano powstanie m.in. muzeum nawiązującego do tradycji przemysłowej, sali koncertowej, czytelni, miejsca warsztatów muzycznych i filmowych czy strefy chemika.

Wcześniej głos w tym temacie zabrali także przedstawiciele Zawierciańskiego Forum Młodzieży, którzy jednogłośnie stwierdzili, że zależy im na stworzeniu miejsca przyjaznego i zarazem łatwo dostępnego dla młodzieży. Podkreślano także, że w budynku powinna powstać przestrzeń kulturalna sprzyjająca integracji międzypokoleniowej.

Zawierciańska synagoga została wybudowana w 1880 roku

Synagoga znajduje się przy ulicy Marszałkowskiej 41 w Zawierciu. Została wybudowana w 1880 roku. Budynek wzniesiono na planie prostokąta. Zastosowano w niej tradycyjny układ. Od wschodu znajdowała się główna sala modlitewna. Od zachodu znajdował się natomiast babiniec z przedsionkiem. W dalszym ciągu jest dostrzegalny pierwotny układ okien. Synagoga została zdewastowana przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Po 1945 roku została przebudowana i zagospodarowana pod sklepy. Od kilkunastu lat stoi pusta i powoli popada w ruinę.

paulina musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.