Zawsze nam niosą pomoc i wsparcie

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kalinowska
Alicja Kalinowska

Zawsze nam niosą pomoc i wsparcie

Alicja Kalinowska

Ratownicy dostali awanse i odznaczenia z okazji Dnia Strażaka.

Gaszą pożary, udzielają pomocy ofiarom wypadków czy powodzi... a czasami - jak trzeba - to zdejmą kota z drzewa.

Wczoraj wąbrzescy strażacy obchodzili swoje święto. Spotkanie w komendzie było doskonałą okazją, aby podsumować ubiegłoroczną działalność ratowników.

W komendzie pracuje od dwóch lat

W ubiegłym roku do największej liczby akcji, bo do 66, wyjechał mł. kpt. Patryk Piórkowski. Jest on dowódcą zastępu. - To były bardzo różne zdarzenia, od pożarów do usuwania owadów. A nietypową akcją było ratowanie zwierząt, na które zawalił się strop przeładowany zbożem. To była bardzo trudna sytuacja. Musieliśmy je wydostać z budynku. Wspomagaliśmy się linami. To zdarzenie utkwiło mi najbardziej w pamięci - wspomina mł. kpt. Piórkowski. Strażak ten w wąbrzeskiej komendzie pracuje od lipca 2014 roku. Trafił tutaj po ukończeniu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. - Do tego, aby być ratownikiem zachęcił mnie mój kuzyn, który pracuje w grudziądzkiej straży. Od pierwszej klasy szkoły ponadgimnazjalnej przykładałem się do przedmiotów ścisłych, bo właśnie one są punktowane podczas przyjęcia do szkoły. Po jej skończeniu trafiłem do wąbrzeskiej komendy. Nie żałuję swojego wyboru - zapewnia ratownik.

Wśród awansowanych są dzielne kobiety

Wczorajsze święto było również okazją do wręczenia wyższych stopni zawodowych i odznaczeń. Justyna Jakielaszek została awansowana na stopień aspiranta, natomiast Magdalena Twardowska, Marcin Saniewski, Krzysztof Supernak na stopień starszego ogniomistrza. Na stopień ogniomistrza awansowano Jakuba Wiśniewskiego, a na stopień młodszego ogniomistrza Ryszarda Sobeckiego.

Wręczono także odznaczenia. Srebrną Odznaką Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej zostali uhonorowani: st.kpt. Michał Puchała i asp. w st. spocz. Mieczysław Chrapiński. Brązową odznakę otrzymali: asp. sztab. Adam Szczepanik i Henryk Radzimiński.

Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa zostali uhonorowani: mł. asp. Robert Stasiak, ogniomistrz Jakub Wiśniewski, ogn. Jakub Wzorek, mł. ogn. Radosław Kuźmiński, mł. ogn. Ryszard Sobecki, mł. ogn. Piotr Witkowski.

Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę odznaczono st.ogn. Marcina Lewandowskiego (on również został awansowany na stopień. st. ogniomistrza), natomiast brązowym - ogn. Mariusza Czerwonkę. Obaj medale odebrali podczas wczorajszych obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się w Golubiu-Dobrzyniu.

Alicja Kalinowska

Z "Gazetą Pomorską" jestem związana od 2004 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.