Zbierają deklaracje. Firmy będą uczciwe?

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Anna [email protected]

Zbierają deklaracje. Firmy będą uczciwe?

Anna [email protected]

Radni Sępólna Krajeńskie nie bez przeszkód uchwalili system odbioru śmieci od przedsiębiorstw, sklepów, biur, punktów usługowych oraz działek.

Było aż kilka podejść, inaczej niż przy uchwalaniu opłat dla indywidualnych gospodarstw domowych. Wówczas nikt nie miał podobnych wątpliwości.

W końcu się udało. Jak wygląda wdrażanie systemu w życie? Kiedy system ruszy? Zgodnie z przyjętą uchwałą od 1 kwietnia. Nie zostało więc dużo czasu, a przygotowania wcale nie są proste. Zapytaliśmy burmistrza Sępólna Waldemara Stupałkowskiego, jak w magistracie szykują się do poważnego wyzwania i czy mają już zebrane dane, które pozwolą obciążyć stawkami za wywóz śmieci na zlecenie gminy.

- Mamy w urzędzie rejestr przedsiębiorstw w naszej gminie - odpowiada. - Wszystkie firmy muszą bowiem zgłaszać u nas podjęcie działalności. Skorzystaliśmy z tej bazy danych i wysłaliśmy do wszystkich informację o podjętej przez radzie miejskiej uchwale i obowiązku złożenia w związku z nią deklaracji.

Pierwsze deklaracje już zaczęły nadchodzić do magistratu, a czasu nie ma dużo, bo przecież zostały tylko trzy tygodnie do godziny zero.

Jest tak, że każda firma czy też użytkownik działki musi podać zgodnie z uchwałą wybrany przez siebie ryczałt, który obejmuje m.in. wielkość pojemnika. Każdy musi przeanalizować, ile faktycznie produkuje śmieci i czy kosz, który wydaje mu się odpowiedni, taki faktycznie będzie.

Może faktycznie się okazać, że firma będzie miała więcej śmieci do odbioru niż było to zadeklarowane. Co wówczas?

- Będziemy monitorować deklaracje z realiami - mówi Stupałkowski. - Pracownicy firmy komunalnej będą przy wywozach odnotowywać odstępstwa od deklaracji i jeżeli sytuacja będzie się powtarzała, to będą wprowadzone korekty stawek.

Gdyby się też okazało, że nie wszyscy złożą deklaracje, to mogą być pewni, że zapuka do nich urzędnik. Nie będzie odstępstw. Obowiązuje zasada - jest firma, są i śmieci. U fryzjera, w sklepie, biurze, punkcie usługowym i zakładzie produkcyjnym. Jaka firma będzie wywoziła śmieci? - Wkrótce ogłaszamy przetarg na wywóz - mówi „Pomorskiej”. - Musimy się z nim pospieszyć, nie możemy czekać, bo pierwszego kwietnia już się zbliża.

Kto wygra przetarg? Czy może być to inna firma niż konsorcjum? Teoretycznie - tak, praktycznie - raczej nie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.