Zbiornik prawie gotowy. Ochroni przed wielką wodą na Odrze

Czytaj dalej
Fot. Arek Biernat
Arkadiusz Biernat

Zbiornik prawie gotowy. Ochroni przed wielką wodą na Odrze

Arkadiusz Biernat

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny jest gotowy w 85 proc. Odra przepływa już przez główny obiekt tzw. przelewowo -spustowy w którym znajdują się zasuwy regulujące przepływ wody. Cała inwestycja warta 2,13 mld zł ma być gotowa do końca roku.

W obecności Marka Gróbarczyka, ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się otwarcie tzw. budowli przelewowo-spustowej budowanego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Obok wałów to najważniejszy element inwestycji. Obiekt posiada zasuwy za pomocą których regulowany jest przepływ wody.

Dzięki budowli przelewowo-spustowej zmieniono bieg Odry, która teraz przepływa kanałem doprowadzającym przez 6 przęseł obiektu, trafia do kanału odprowadzającego, a następnie do Kanału Ulgi.

- Ta budowla będzie chroniła ponad 2,5 mln ludzi. W Raciborzu, Opolu, Brzegu, Wrocławiu. Zbiornik pomieści 185 mln m3 wody. Symulacje pokazują, że w 1997 roku zbiornik zatrzymałby wielką wodę, a i jeszcze zostałoby zapasu 30 proc. – mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. Główna budowla hydrotechniczna zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny robi wrażenie. To olbrzymi na kilkadziesiąt metrów wysokości i ponad 100 metrów szerokości betonowy obiekt. Wyposażony jest w 6 głównych zasuw, których praca może odbywać się mechanicznie (ręcznie) oraz automatycznie (zdalnie). Każda z zasuw ma wymiary 12 m x 8,5 m i podnoszona jest na wysokość 9 metrów.

Budowla jest elementem zapory czołowej zbiornika. Wraz z kanałami doprowadzającymi i odprowadzającymi pozwala na niezakłócony przepływ wód w okresach normalnych przepływów i piętrzenie wód w okresach powodzi. - Jest obiektem o sześciu światłach zamykanych zasuwami i sześciu również zamykanych, podwójnymi zasuwami, spustach dennych – tłumaczą budowniczy. Kanał doprowadzający o długości ok. 1,9 km, kieruje wody z Odry do budowli przelewowo spustowej. Jego głębokość wynosi 6 m. Szerokość dna to 50 m, zwiększająca się przed obiektem z zasuwami do 115 m. Kanał odprowadzający do Ulgi ma ponad 1 km długości.

- Gdybyśmy nie rozpoczęli w tych dniach przepuszczania tej wody przez budowle przelewowo – spustową, nie dokończylibyśmy budowy całego zbiornika do końca 2019 roku – mówi Artur Popko, wiceprezes Budimexu, wykonawcy inwestycji. Co ważne, budowla przelewowo -spustowa spełnia wszelkie wymogi środowiskowe. Zwłaszcza dotyczące swobodnej migracji ryb. Umożliwia ją bezprogowe przęsło, zawsze otwarte poza okresem powodzi, oraz każdy ze spustów dennych, z których część również będzie otwarta, a których dno znajduje się na poziomie dna rzeki.

Budowa na ukończeniu

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny jest już na ukończeniu.

- Zbiornik jest gotowy w 85 proc. Wkroczyliśmy w ostatni etap inwestycji. Od dziś woda płynie nowym nurtem. Pojemność zbiornika wynosić będzie 185 mln m3 wody. Zwiększy się do 300 mln m3, a to poprzez trwające wydobycie kruszywa w czaszy zbiornika – wylicza Łukasz Lange, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Obecnie trwa zasypywanie starego dopływu Kanału Ulgi. Dokańczana jest też budowa wałów. To jednak nie koniec planów wobec tego miejsca. - Zakończenie prac jest rozpoczęciem kolejnego etapu – budowy mokrego zbiornika Racibórz Dolny. To najważniejsze miejsce żeglugi śródlądowej - mówi minister Marek Gróbarczyk.

Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.