Zbiornik retencyjny uratuje mieszkańców Kiekrza przed zalewaniem ulic i domów

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
AM

Zbiornik retencyjny uratuje mieszkańców Kiekrza przed zalewaniem ulic i domów

AM

Na osiedlu Kiekrz powstanie zbiornik retencyjny, który będzie gromadził deszczówkę i wody roztopowe z terenu całego osiedla. Miasto podpisało już umowę z wykonawcą. Nowy zbiornik pomieści około 3 tysiące metrów sześciennych wody. Dodatkowo powstanie m.in. ścieżka spacerowa wokół zbiornika, zamontowane zostanie oświetlenie i ławki.

Wyłoniony w przetargu wykonawca - spółka Wuprinż - ma wybudować na osiedlu Kiekrz zbiornik retencyjny o pojemności ok. 3000 metrów sześciennych. Magazynowanie w nim wody ma zminimalizować zagrożenie zalewania położonych niżej budynków i ulic podczas ulewnych deszczów oraz zabezpieczenie okolicy przez podtopieniami spowodowanymi wystąpieniem z brzegów rzeki Samicy Kierskiej.

Czytaj też: Nie radzisz sobie z uprawą kaktusa? Oddaj go komuś przez Plantswapp, nową aplikację do wymiany i sprzedaży roślin

- Zakładamy, że za dwa lata nowy zbiornik będzie już gotowy. Przed nami najpierw proces opracowywania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę, na co wykonawca ma 480 dni od zawarcia umowy. Prace budowlane będą mogły być prowadzone w 2022 r.

- mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zadaniem wykonawcy jest też doprowadzenie do prawidłowego stanu technicznego infrastruktury towarzyszącej. Projekt zakłada renowację istniejących rowów odprowadzających wody deszczowe, które obecnie nie spełniają swoich funkcji. Przed dopływem wód do zbiornika zastosowane zostaną urządzenia wychwytujące zanieczyszczenia. Skarpy zbiornika będą odpowiednio umocnione, a na jego koronie wykonana zostanie studnia wpadowa dla wód wraz z regulatorem przepływu.

Jak informuje PIM, wokół obiektu powstanie też ścieżka spacerowa z oświetleniem parkowym, ławkami i różnymi elementami tzw. małej architektury, a z uwagi na stan techniczny przebudowany zostanie betonowy kolektor.

Na całe zadanie, czyli zakończenie prac budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, wykonawca ma w sumie 760 dni.

-------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
AM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.