Zbliża się COP24: zamknięte ulice, chodniki i zakazy zatrzymywania się

Czytaj dalej
Fot. LOTA
lota

Zbliża się COP24: zamknięte ulice, chodniki i zakazy zatrzymywania się

lota

Zamknięte ulice i chodniki oraz zakazy ruchu i zatrzymywania się – tak od niedzieli wyglądają okolice Strefy Kultury w Katowicach. Do tego wzmożone kontrole na drogach przy wjeździe do centrum Katowic oraz liczne patrole w rejonie Spodka. Wszystko to przez Szczyt Klimatyczny, dzięki któremu w najbliższych tygodniach świat usłyszy o Katowicach, ale który spowoduje też ogromne utrudnienia dla mieszkańców Katowic i aglomeracji.

Co prawda najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej - 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) - startuje dopiero za kilka dni (odbędzie się między 2 a 14 grudnia), ale już od niedzieli, 25 listopada, spowodowało istotne zmiany w organizacji ruchu w rejonie centrum Katowic.

Szczyt Klimatyczny: ruszyły wzmożone kontrole na wjeździe do centrum Katowic

Na Szczyt Klimatyczny do Katowic przyjedzie ok. 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów i głowy państw. To dlatego na drogach wlotowych do Katowic trwają wzmożone kontrole policji i Inspekcji Transportu Drogowego. Na terenie woj. śląskiego (i Krakowa) wprowadzono też pierwszy stopień alarmowy (ALFA), dotyczący zagrożenia terrorystycznego.

Pod szczególną ochroną i kontrolą jest Strefa Kultury w Katowicach. To właśnie tu - w Spodku, Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz licznych, specjalnie na ten cel wybudowanych halach - będzie się odbywało COP24.

Zmiany w organizacji ruchu, które w związku z organizacją szczytu wprowadzono, w skrócie sprowadzają się do tego, że Strefę Kultury niemal w całości zamknięto dla ruchu. Już we wrześniu i październiku zamknięto tutejsze parkingi (dostępne są tylko parkingi Muzeum Śląskiego - naziemny i podziemny, na oba wjazd jest od strony ulicy Dobrowolskiego), natomiast w niedzielę wprowadzono kolejne ograniczenia.

Ulice w Strefie Kultury zamknięte dla ruchu

Zamknięto dla ruchu ulice Olimpijską (choć możliwy jest tu dojazd do budynku NOSPR i biurowca .KTW), Góreckiego oraz Dobrowolskiego (od wjazdu na teren Muzeum Śląskiego do ul. Góreckiego). Z kolei bez przejazdu sa ulice Ordona, Skrzypka i Nadgórników.

ULICE ZAMKNIĘTE DLA RUCHU

Rejon Strefy został też objęty zakazem zatrzymywania się. Taki zakaz wprowadzono na alei Roździeńskiego (jezdnia północna) od ul. Dobrowolskiego do Ronda, ulicach Dobrowolskiego (obie jezdnie), Dudy-Gracza (obie jezdnie, od ulicy Pańki do al. Roździeńskiego), Pańki (od wyjazdu z parkingu hotelu Novotel do ulicy Dudy-Gracza), Kopalnianej (na odcinku od Markiefki do Ścigały), Ścigały (od Kopalnianej do Nadgórników) oraz Nadgórników (od Ścigały do Dobrowolskiego).

ZAKAZY ZATRZYMYWANIA SIĘ POJAZDÓW

Strefę Kultury wyłączono nie tylko z ruchu kołowego, ale w dużej mierze – poza terenem Muzeum Śląskiego i najbliższą okolicą gmachu NOSPR - zamknięto też dla pieszych. Zakazami ruchu dla pieszych objęte zostały chodniki przy Spodku wzdłuż al. Roździeńskiego i al. Korfantego, fragment ul. Olimpijskiej w rejonie MCK oraz ul. Góreckiego. Co ważne zamknięto również dwie kładki dla pieszych – tę nad ulicą Olimpijską, ale też tę nad aleją Roździeńskiego, która łączy Strefę Kultury z kampusem uniwersyteckim Uniwersytetu Śląskiego.

3 grudnia zostanie zamknięta aleja Korfantego

To nie koniec zmian. Dodatkowe zostaną wprowadzone 3, 12, 13 i 14 grudnia. 3 grudnia po godz. 16.00 planowane jest czasowe wyłączenie z ruchu samochodowego alei Korfantego od ronda aż do ulicy Katowickiej w obu kierunkach. Doraźne zmiany będą też wprowadzane między 12 a 14 grudnia, i będą związane z przyjazdem do Katowic prezydentów, premierów i ministrów państw biorących udział w COP24.

Wszystkie ograniczenia w ruchu będą obowiązywały aż do 17 grudnia. Również w tym czasie obowiązuje czasowy zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz ruchu ciężarówek (pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t, z wyłączeniem autobusów) w rejonie Strefy Kultury. Zakaz ten obejmuje DK79, czyli aleję Roździeńskiego i ulicę Chorzowską od węzła Bagienna do węzła Chorzowskiej – Stęślickiego – Grundmanna, a także aleję Korfantego na odcinku od ronda do ulicy Katowickiej. Zakaz dotyczy również tunelu pod rondem im. gen. Jerzego Ziętka.

Krócej, bo tylko od 2 do 4 grudnia będą obowiązywały zakazy zatrzymywania się w rejonach katowickich hoteli, na fragmentach ulic Uniwersyteckiej i Piastowskiej w rejonie hotelu Courtyard by Marriott Katowice, na ulicy Dworcowej w rejonie hotelu Monopol oraz na ulicy Wojewódzkiej w rejonie hotelu Q Hotel Plus.

lota

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.