Zdobyli Częstochowski Everest z Jaśkiem Melą

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Zdobyli Częstochowski Everest z Jaśkiem Melą

Janusz Strzelczyk

Ponad 150 osób, niepełnosprawnych, ich opiekunów oraz wolontariuszy, wzięło udział w akcji "Częstochowski Everest”.

Jest to akcja aktywizująca osoby niepełnosprawne, m.in. na wózkach inwalidzkich, o kulach, które w asyście wolontariuszy zdobywają Złotą Górę, czyli “Częstochowski Everest”.

Gościem tegorocznej akcji był Jasiek Mela, podróżnik i działacz społeczny. Najmłodszy w historii zdobywca biegunów - północnego i południowego w ciągu jednego roku. Pierwszy niepełnosprawny, który dokonał takiego wyczynu.

- Niepełnosprawnym trzeba pomagać, ale nie wyręcza ich - mówił Jasiek Mela do uczestników akcji - Kalectwo to nie jest to samo co niepełnosprawność. Kalectwo jest w głowie, to rezygnacja.

Akcja „Częstochowski Everest” to przeszkody, które trzeba codziennie pokonywać i które wydają się niemożliwe do pokonania. Wejście na Złotą Górę, „Częstochowski Everest”jest finałem akcji, który odbywa się co roku, od trzech lat. Uczestnicy akcji wjechali wózkami, weszli o kulach, w asyście wolontariuszy na „Częstochowski Everest”.

- Myślę, że można go potraktować metaforycznie, bo każdy z nas codziennie wspina się na swój własny Everest i pokonuje swoje problemy i przeszkody - mówił uczestnik akcji, Damian. - Myślę, że to jest pokazanie, że jeżeli się chce i naprawdę się robi coś w tym kierunku, można pokonać trudności.

Złota Góra to dwudzieste pod względem wysokości wzgórze w granicach Częstochowy, wznoszące się na 281 m n.p.m. Celem wejścia na „Częstochowski Everest” było przezwyciężenie własnych słabości, lęków i walka ze stereotypami. Organizatorzy akcji, m.in. Fundacja Oczami Brata chcą też uwrażliwić ludzi na problemy, z którymi na co dzień borykają się niepełnosprawni. Przy Fundacji Oczami Brata działa grupa wsparcia, dedykowana rodzicom i opiekunom podopiecznych fundacji. Fundacja Oczami Brata, poszerzając zakres swojej działalności, otworzyła specjalistyczną Placówkę Wsparcia Dziennego, dając osobom niepełnosprawnym możliwość codziennego korzystania ze wsparcia. Prowadzi też klubokawiarnie Alternatywy 21. w której pracują niepełnosprawni .

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.