Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dorota Dejmek

Zdrowie. Choroba Parkinsona - co nowego?

Odżywiajmy się zdrowo - zaleca prof. Anna Krygowska-Wajs Fot. Anna Kaczmarz Odżywiajmy się zdrowo - zaleca prof. Anna Krygowska-Wajs
Dorota Dejmek

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Anną Krygowską-Wajs z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum o tym, że w leczeniu oraz rozumieniu patogenezy tej jednej z najczęstszych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego dokonuje się stały postęp.

- Czy choroba Parkinsona to narastający problem?

- Jednym z najsilniejszych czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest wiek. Jej początek przypada około 60. roku życia, chociaż oczywiście mogą chorować także osoby młodsze. Jednak fakt, że społeczeństwa się starzeją, powoduje, że liczba przypadków choroby Parkinsona wciąż się zwiększa. Dziś mamy na świecie 3 miliony chorych, a przypuszcza się, że w roku 2030 będzie ich 10 milionów. W Polsce nie były prowadzone dokładne badania epidemiologiczne, ale liczbę chorych szacuje się na 140-150 tysięcy.

- Można chorym skutecznie pomóc?

- Jest duży postęp w zakresie leczenia choroby Parkinsona, ale przede wszystkim w sensie rozumienia jej patogenezy. Nowe badania sugerują, że choroba nie zaczyna się w mózgu, lecz w przewodzie pokarmowym. Zanim bowiem u pacjentów pojawiły się pierwsze objawy ruchowe, takie jak drżenie rąk, spowolnienie ruchowe i sztywność mięśni, czyli objawy pozwalające na ustalenie rozpoznania i podjęcie leczenia, chorzy już kilka lat wcześniej obserwowali u siebie dolegliwości z przewodu pokarmowego, w żaden sposób nie łączone dotąd z chorobą Parkinsona. Chodzi głównie o zaparcia i nudności. Ponadto zmiany charakterystyczne dla choroby Parkinsona, takie jak złogi białka αalfa-synukleiny występują w przewodzie pokarmowym wiele lat przed pojawieniem się pierwszych objawów klinicznych choroby.

Czytaj więcej:

 • Mikroorganizmy bytujące w jelitach mogą być czynnikiem rozwoju choroby Parkinsona?
 • Jakie leczenie proponuje chorym współczesna medycyna?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.