Zero promili w całej Unii Europejskiej, by ludzie nie zabijali się tysiącami na drogach

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Zero promili w całej Unii Europejskiej, by ludzie nie zabijali się tysiącami na drogach

Marek Weckwerth

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest co roku odpowiedzialne za śmierć tysięcy ludzi - stwierdza Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) i proponuje wprowadzenie zerowego limitu promili w całej Wspólnocie.

W grudniu w Brukseli odbędzie się konferencja poświęcona temu problemowi. Co ciekawe - projektowi przyklasnęło, a nawet go finansuje organizacja europejskich browarów (The Brewers of Europe).

Takie są limity

Rozrzut dopuszczalnych limitów alkoholu w krajach europejskich jest duży - od zera jak u naszych południowych sąsiadów (Czechy i Słowacji), a także w Bułgarii i na Węgrzech, przez 0,5 promila jak w Niemczech, Francji, Włoszech czy Hiszpanii, po 0,8 w Wielkiej Brytanii. W Polsce można mieć do 0,2 promila. Od 0,2 do 0,5 jest to wykroczenie, zaś od 0,5 w górę przestępstwo.

Rozrzut dopuszczalnych limitów alkoholu w krajach europejskich jest duży - od  zera jak u naszych południowych sąsiadów (Czechy i Słowacji), a także w Bułgarii i na Węgrzech, przez 0,5 promila jak w Niemczech, Francji, Włoszech czy Hiszpanii, po 0,8 w Wielkiej Brytanii. W  Polsce można mieć do 0,2 promila. Od 0,2 do 0,5 jest to wykroczenie, zaś od 0,5 w górę przestępstwo.

ETSC przekonuje, że zero promili wpłynie nie tylko na poprawę bezpieczeństwa, ale też ułatwi życie wszystkim kierowcom, bo ci nie  mieliby już wątpliwości, jakie ograniczenia obowiązują w danym kraju. Chodzi też o generalną unifikację przepisów drogowych w UE.

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.