BOB

Zięć ministra Szyszki w składzie rady nadzorczej naszego Funduszu

Zięć ministra Szyszki w składzie rady nadzorczej naszego Funduszu Fot. wfosigw.torun.pl
BOB

WFOŚiGW będzie miał nowy zarząd. Jego szefem zostanie Ireneusz Stachowiak, były wiceprezydent Inowrocławia związany z ugrupowaniem Zbigniewa Ziobry. Jego zastępcą będzie Dariusz Wrzos.

Wniosek w tej sprawie trafił już do zarządu województwa. Wystąpiła z nim rada nadzorcza WFOŚiGW. W jej skład wchodzi pięć osób, z tego jedną wyznacza zarząd województwa (to Paweł Zgórzyński z PSL), a dwie wojewoda. Kogo delegował do RN? Miejsce znalazła tam żona byłego prezydenta Bydgoszczy Maria Dombrowicz oraz Karol Podgórski. To dyrektor Lasów Miejskich w Warszawie, prywatnie mąż Katarzyny Szyszko-Podgórskiej, córki Jana Szyszki, ministra środowiska. Jak znalazł się w Bydgoszczy?

- Decyzja poprzedzona była wnikliwą analizą dotychczasowego doświadczenia oraz kariery zawodowej. Karol Podgórski jest absolwentem Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym. Pełnił funkcję m.in.: przewodniczącego Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy, przedstawiciela prezydenta Warszawy w pracach Unii Metropolii Polskich ds. lasów metropolitalnych. Pani dr Maria Dombrowicz ma tytuł doktora nauk przyrodniczych, od 2002 roku do dziś jest adiunktem na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

Wniosek RN oznacza również zmiany personalne w bydgoskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dariusz Wrzos w Bydgoszczy pracuje od lutego zeszłego roku. Do Bydgoszczy przyszedł z łódzkiego magistratu po tym, jak ówczesny dyrektor RDOŚ Włodzimierz Ciepły starał się ze względów środowiskowych zablokować budowę tamy na Wiśle. Chwilę później został odwołany ze stanowiska.

Po zmianach w przepisach Zarząd Województwa nie ma już decydującego wpływu na obsadę zarządu WFOŚiGW. Ten wybierany jest przez Radę Nadzorczą, która składa się z pięciu członków, tylko jeden to przedstawiciel samorządu (wiceprzewodniczący RN). Przewodniczącego wskazuje minister środowiska, jednego członka szef NFOŚiGW, a dwóch – wojewoda.

Przepisy ustawy „Prawo ochrony środowiska” precyzują, że „w terminie 14 dni od dnia powołania rada nadzorcza wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, skieruje do zarządu województwa wniosek o powołanie członków zarządu wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Z kolei „w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, zarząd województwa powoła członków zarządu wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, wskazanych w tym wniosku.”

Ale jeśli tego nie zrobi, to zrobi to sama RN WFOŚiGW „jeżeli zarząd województwa w terminie 7 dni od dnia doręczenia wniosku, nie powoła członków zarządu wojewódzkiego funduszu zgodnie z tym wnioskiem, powołania członków zarządu wojewódzkiego funduszu dokonuje rada nadzorcza wojewódzkiego funduszu” - precyzują przepisy.

BOB

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.